Протягом останніх двох років у кримські порти заходили понад 600 міжнародних судів.

Незважаючи на санкції, міжнародна торгівля з Кримом триває. Про це пишуть Олександр Гуменюк, Максим Кицюк, Олена Логінова і Андрій Яніцький в статті, яка опублікована на сайті occrp.org.

Після того, як два роки тому російські війська окупували Кримський півострів, уряд в Києві заблокував торгівлю в усіх комерційних портах – крок, який згодом підтримали Європейський союз (ЄС), США та інші країни.

Проте, протягом останніх двох років в кримські порти заходили більше 600 судів, дослідження OCCRP показують, що і західні, і близькосхідні бізнесмени продовжують торгівлю з Кримом, всупереч політиці своїх держав.

Перешкод для таких дій немає, тому що до сих пір Україна не притягнула до відповідальності жодного власника судна або капітана.

Кораблі-привиди

На початку грудня 2015 року судно під назвою “General” підняло синьо-жовтий прапор Республіки Палау, коли проходило через Босфор, канал, що зв’язує Мармурове море з Чорним морем в Стамбулі.

Корабель прямував в сторону України, згідно з офіційним маршрутом він слідував з Немрут-Бей (недалеко від турецького міста Ізмір на березі Егейського моря) в Херсон, чорноморське портове місто на півдні України.

Однак, 4 грудня судно пришвартувалося біля входу в Севастопольську гавань на південному заході Криму, найбільшому місті півострова, базі Чорноморського флоту РФ. “General” зник з міжнародних радарів на 10 днів. 14 грудня його бортовий навігатор був знову включений, і “General” повернувся до турецького порту. Мабуть, судно так і не заходило в Херсон.

Згідно з міжнародними стандартами навігації, кожне міжнародне судно повинно бути обладнане електронним “навігатором”, що зв’язує його з автоматичною ідентифікаційною системою (АІС), глобальною мережею, яка відстежує судно, використовуючи супутники, повідомлення від кораблів і радари. За пересуванням суден по всьому світу можна спостерігати за допомогою навігаторів AIS на веб-сайті http://www.marinetraffic.com/.

Репортери OCCRP займалися цим приблизно рік, відстежуючи судна недалеко від Криму, в тому числі стежили за зникненням “General”. Експерти кажуть, що судно, ймовірно, відключило навігатор AIS, що можливо, тільки якщо вимкнути живлення на борту.

З 9 по 11 грудня, на прохання журналістів OCCRP, жителі Севастополя зробили серію фотографій, на яких видно, що на судні “General” проводилася навантаження металобрухту в порту Севастополя на пірсі Інкерман. Фотографії показують, що, всупереч міжнародним заборонам, “General” провів, щонайменше, п’ять днів в порту Севастополя, поки проводилася навантаження вантажів.

Хто санкціонував навантаження металобрухту – або візит до Севастополя – встановити не вдалося. Репортерам OCCRP стало відомо, що “General” належить ліванської компанії New Marine Co. Інформації про цю компанію в ліванських відкритих реєстрах немає. Спроби зв’язатися з компанією не увінчалися успіхом.

Європейські прапори

16 червня 2014 року, через кілька місяців після того, як Росія анексувала Крим, Україна закрила півострів для міжнародного судноплавства. Згодом ЄС і США також заборонили вхід в порти Криму і ввели відповідні санкції.

Незважаючи на це, сотні суден, що йдуть під прапорами різних країн, продовжують відвідувати півострів. Інформацію про ці судна збирають і урядові, і неурядові установи.

Згідно з даними, зібраними Державною гідрографічною службою України, Міністерством інфраструктури України, а також неурядовою організацією “Майдан закордонних справ”, станом на червень 2016 року, в кримські порти входили 602 суден. Більшість з них зареєстровані в Росії або ходять під російським прапором, або це українські зареєстровані кораблі, захоплені Росією, і що знаходяться під її управлінням.

Проте, європейці також ведуть бізнес з Кримом, не дивлячись на санкції: за останні два роки в Крим входили 24 суден, що йдуть під прапорами країн ЄС, 43 судна, зареєстрованих в ЄС і 22 судна, що належать бенефіціарам з ЄС. Судно MS Südkap, що належить німецькій компанії Krey Schiffahrts GmbH, знаходилося в східній частині Кримського портового міста Керч в кінці липня 2014 року. Спочатку репортери OCCRP направили лист з питаннями до німецької компанії; потім, журналіст OCCRP подзвонив в їх офіс і говорив з його виконавчим директором, Даніелем Гренземанном.

Єдине, що він сказав, у його компанії було безліч проблем через те, що його судно ввійшло в Крим. Проте, він не відповів на лист.

Інспектор Krey Schiffahrts, капітан Максим Бабенко, намагався пояснити по телефону, як працює німецька компанія: “Наші судна орендують за контрактом треті особи, які знаходять вантажі і транспортують їх. Я маю на увазі, що перевезення здійснюємо ми, але вони знаходять вантажі.

“У нас є список винятків, місць, куди наші судна не ходять з певних причин. Це окремий список, і він обговорюється з кожним підрядником. Що стосується Криму … український він чи російський, у нас немає чіткої позиції з цього питання, так само, як, мені здається, у решти світу “.

Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні пообіцяло повідомити відповідні органи в Німеччині щодо можливого судового переслідування. “Уряд Німеччини і її партнери в ЄС вже не раз висловлювали (своє – ред) явне засудження незаконної анексії Криму та Севастополя Російською Федерацією, і не визнають її. Ця позиція залишається незмінною”, йдеться в письмовій заяві посольства.

Реакція інших європейських посольств на порушення була стриманою, або, в деяких випадках, була відсутня.

Наприклад, посольство Греції не відповіло на питання про великий танкер, Kriti, який прибув до Керчі в червні 2014 року. Незважаючи на те, що в той час Україна ще офіційно не закрила кримські торгові порти, Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй вже опублікувала резолюцію про те, що країни, в тому числі Греція, підтримують територіальну цілісність України.

Kriti – частина флоту, яка, за припущеннями, належить багатій грецькій родині Вардінояннісів. Ні посольство Греції в Україні, ні компанія, що володіє судном, не повідомили, чому судно було в Криму.

У жовтні 2015 року ще один корабель прибув до Криму, щоб забрати вантаж металобрухту, також з Севастополя. Судно називалося Ramzi і йшло під прапором Тоголезької республіки.

Цей корабель належить румунській компанії, JSM Maritime Ltd., яка, своєю чергою, належить родині сирійського бізнесмена Джохара Хасана. З Криму, Ramzi вирушило в ліванські порти Бейрут, Тріполі тощо.

Посольство Румунії в Україні не вважає, що Румунія несе відповідальність за Ramzi, оскільки Румунія контролює тільки ті кораблі, які йдуть під румунським прапором.

Зміна прапорів

Судно може належати компанії з однієї країни і йти під прапором іншої; або ж судно, що порушує якийсь закон, може легко змінити свій прапор на прапор іншої країни з іншими законами.

Алі Алієв, колишній співробітник Palmali Group of Companies (Туреччина), говорить, що Palmali змінює прапори, коли її кораблі прямують до Керченської протоки, що з’єднує Азовське море з Чорним, відокремлюючи Крим від Росії. “Раніше, при проходженні Керченської протоки, ми піднімали український прапор, а тепер ми піднімаємо прапор Росії”, – сказав він, але заперечував, що кораблі заходять в порти Криму.

Palmali Group – одна з найвідоміших логістичних компаній в Туреччині. Флот Palmali налічує понад 100 суден. Серед найбільших клієнтів – російська компанія “Лукойл” і азербайджанська “SOCAR”. У наприкінці 2015 року міжнародні засоби масової інформації повідомили, що мальтійські влади розслідували можливість причетності Palmali до торгівлі нафтою з “Ісламським державою” (ІД).

Згідно з даними, протягом останніх двох років, шість судів Palmali заходили до Криму.

Власник Palmali Мубаріз Мансімов, турок азербайджанського походження, так пояснив успіх своєї компанії російському Forbes: “Ми – міжнародна компанія. У Туреччині нас вважають турецькою компанією, в Росії – російською, в Азербайджані – азербайджанською. Стратегія полягає в тому, щоб бути” своїм ” всюди “.

Він не відповів на прохання OCCRP про коментарі. Коли журналісти OCCRP відвідали офіс компанії в Стамбулі, їм не дозволили знімати офіс або прилеглу територію і сказали зв’язатися з медіа-відділом. Останній не відповідав протягом кількох місяців.

“Туреччина не визнає анексію Криму. Ми не порушуватимемо наші принципи заради торгівлі з невеликим клаптиком землі. Це було зрозуміло з самого початку”, – сказав Йонет Джан Тезель, посол Туреччини в Україні. “Турецькі кораблі не покинуть турецького порту, якщо повідомлять, що направляються до Криму. Але, можливо, деякі кораблі з прапорами інших країн прикидаються, що йдуть в Росію, але насправді заходять до Криму. Це … не пов’язано з офіційною позицією Туреччини “.

Порушники залишаються безкарними

Нині українська поліція розслідує чотири кримінальні справи, пов’язаних з незаконним входом в окупований Крим протягом останніх двох років. У порту Херсона є арештоване турецьке судно Kanton: в 2014 році воно прибуло до Криму, а в березні 2015 року – в Херсон, де і було затримано.

Ілля Рижков, виконуючий обов’язки голови адміністрації морського порту Херсона, скаржиться, що немає ніяких рішень суду. “Капітан і екіпаж покинули судно”, – сказав Рижков.

Прокуратура розслідує три інших випадки незаконного входу. Є чотири підозрюваних, вони оголошені в розшук.

Відповідно до Кримінального кодексу України, до відповідальності можна притягнути лише капітана і членів екіпажу судна-порушника. Якщо їх визнають винними, їм загрожує до 5 років позбавлення волі, але немає законного способу переслідувати за законом компанію, яка експлуатує судно, або його власника.

Міністерство інфраструктури збирає досьє на судна, що заходили до Криму, з моменту закриття портів, і передає цю інформацію в прокуратуру і Міністерство закордонних справ.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін каже, що розслідується кожне порушення. “По-перше, ми подаємо офіційний протест. По-друге, порушники позбавляються доступу до українських портів; ми звертаємося до інших з проханням впливати на порушників, і майже завжди отримуємо офіційну відповідь”.

Клімкін сказав, що він обізнаний про кораблях і країнах, щодо яких вели розслідування OCCRP, і зазначив, що число порушень останнім часом зменшилася.

http://tsn.ua/politika/okupovaniy-krim-prodovzhuye-torguvati-z-inshimi-krayinami-nezvazhayuchi-na-sankciyi-728440.html

Previous post

Нові акумулятори для смартфонів зроблять удвічі потужнішими

Next post

З Днем прапора України!

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *