Українці люблять співати, а наша країна завжди була багата на яскраві голоси і талановитих артистів.

Зі здобуттям незалежності в Україні активніше почала розвиватися і культурна сфера. Своя власна естрада, яка тепер має назву шоу-бізнес, в Україні пройшла шлях від хобі купки ентузіастів до світового визнання і прибуткової індустрії.

Вітчизняні артисти відкривали нашу країну світу, завойовували популярність за кордоном, створювали міжнародний імідж України.

Багато з тих, хто стояв біля витоків українського шоу-бізу досі на плаву і в топі, хтось уже давно відійшов від справ, але всі взяли участь у створенні самобутнього українського естрадного стилю і розвитку культурної сфери країни.

Як усе починалося – Бурхливі 90-ті

Старт української незалежної сцени, не схожої на жодну іншу у світі, був даний ще за два роки до появи нашої країни, а саме у 1989 році, коли 24 вересня у Чернівцях відбувся фестиваль української музики “Червона рута – 89“.

На заключному концерті фестивалю, який відбувався на центральному стадіоні Чернівців, місцева міліція била гумовими кийками навіть молодих дівчат, які були одягнені у жовті кофточки і блакитні спідниці – кольори українського національного прапора.

Їх силою виводили за межі стадіону, деяких шанувальників української музики міліціонери виносили на руках. Із протестом проти міліцейського свавілля прямо під час концерту виступили Марія Бурмака та Василь Жданкін.

З інших відомих артистів на сцені “Рути-89” виступили і популярні у майбутньому гурти – “ВВ”, “Брати Гадюкіни”, “Кому вниз”, а також маловідома тоді виконавиця Ірина Білик.

Фестиваль “Червона Рута” став регулярним і відбувався кожні два роки, у підсумку відкривши половину нинішніх популярних артистів країни.

Так, на фестивалі у 1991 році у Запоріжжі виступав Андрій Кузьменко – тепер відомий як “Скрябін”. Донецька “Червона Рута” у 1993 році відкрила Олександра Пономарьова та Руслану Лижичко, через два роки у Криму на фестивалі виступили зовсім молоді Ані Лорак та Наталя Могилевська. Ще через два роки у Харкові на сцені “Червоної Рути” засвітилися “Танок на майдані Конго” і “Тартак”.

“Червона Рута” стала справжнім ярмарком талантів, а головне майданчиком, на якому могли заявити про себе молоді українські виконавці, з причини відсутності тоді доступу на радіо і телебачення.

Іншими такими майданчиками на той час стало радіо “Промінь” – ареал української сцени, на якому цілими днями крутили популярних у ті дні виконавців – Іво Бобула, “Братів Карамазових”, Віктора Павлика та інших.

У середині 90-тих на одному з українських телеканалів вперше виходить передача, яка робить українську музику дійсно популярною у молодіжному середовищі. “Територія А” та її ведуча Анжеліка Рудницька кожного дня складають хіт-парад, у якому фігурують виключно наші виконавці. Тінейджери України дізнаються, що слухати українське тепер модно! А сама “Територія” дала путівку в життя багатьом артистам.

Найбільш помітною українською співачкою того періоду прийнято вважати Ірину Білик.

У 1993 році вона бере участь у двох найпрестижніших святах – фестивалі “Марія” (Трускавець) та Першому міжнародному фестивалі “Слов’янський базар” у Вітебську.

У 1995 році Білик вирушає у концертний тур “Нова”, у рамках якого відбулося перше велике сольне шоу у Національному палаці “Україна”. Деякі експерти навіть називають той тур першим в історії української популярної музики.

У тому ж році, за опитуванням журналістів “Мистецькі вершки року-95”, Ірина Білик була названа найпомітнішою фігурою у сучасній українській музиці. У 1996 році на честь п’ятиріччя Незалежності України Ірина Білик отримує звання Заслуженої артистки України.

У той час її називають “українською Мадонною” завдяки наявності великої кількості хітів, частій зміні іміджу та великому впливу на український шоу-бізнес.

Серед чоловіків у цей час сходить зірка Олександра Пономарьова. Після дебюту на “Червоній Руті” через рік співак бере участь у Міжнародному фестивалі мистецтв “Слов’янський базар” у Вітебську, на якому посідає друге місце.

У 1995 році Пономарьов отримав Гран-прі на Міжнародному конкурсі молодих виконавців сучасної української пісні імені Володимира Івасюка, який відбувався у Чернівцях. Успіх Олександра в ті роки був неймовірним – Пономарьов став першим секс-символом українського шоу-бізнесу

Була жменька першопрохідців, шалено закоханих у музику, які не отримували ані копійки з того скаженого обсягу грошей, який крутиться зараз у сучасному світовому шоу-бізнесі. Український шоу-бізнес розвивався паралельно з економікою нашої країни та економікою в цілому. Шоу-бізнес, як ніщо інше, пов’язаний з усіма тенденціями політичної та економічної моди у країні. Український шоу-бізнес десять років тому – це зародок, а зараз це – тінейджер, точно такий самий, як незалежна Україна.

Потап

Таврійські ігри

У 1992 році у Каховці (Херсонська область) вперше відбувся фестиваль “Таврійські ігри”.

Згодом він став традиційним, лише на один раз (2007 рік) переїхавши до столиці, на стадіон “Олімпійський”.

Від середини 90-тих і до початку 2000-них років фестиваль був наймасштабнішою подією музичного життя країни.

Абсолютно всі вершки українського шоу-бізнесу приїжджали влітку у Каховку, а згодом відвідувати його стали і перші зірки ближнього і далекого зарубіжжя.

Розвиток шоу-бізу і великий прорив

Початок 2000-них років ознаменувався тим, що вперше українську сцену можна назвати шоу-бізнесом. У цей час ознаками естради стали комерціалізація, поява яскравих образів, дорогих шоу і нестандартних підходів для завоювання серця слухача.

У перший день весни 2002 року на телебаченні з’являється новий канал – “М1”, який стає головним джерелом музичного життя країни. Весь вітчизняний шоу-біз прагне отримати право ротації на каналі і розширити свою базу слухачів.

Інші музичні канали – MTV-Україна, OTV, Entermusic також посприяли розкрутці української сцени і вивели її на новий рівень.

16 травня 2004 року увійде в історію України як головний успіх вітчизняної музики

Руслана та її “Дикі танці” підкорили Європу, українська співачка виграла “Євробачення”. Варто зазначити, що це була не перша поява України на сцені престижного конкурсу. На рік раніше першовідкривачем став Олександр Пономарьов, який посів 14-те місце.

Ruslana_at_concert_1

Перемога Руслани стала справжньою сенсацією, особливо приємно, що перемогла виконавиця з піснею, яка ввібрала в себе елементи українських народних мотивів. Руслана відразу ж перетворилася на головну діву вітчизняної сцени і на дуже впливову людину всередині країни, її популярність досягла піку.

У 2006 році “Дикі танці” і взагалі визнали найкращою піснею “Євробачення”. Альбом “Дикі танці”, став першим 5-кратно платиновим альбомом вУкраїні, із загальним тиражем 0,5 мільйона екземплярів.

Тріумф Руслани зробив “Євробачення” дуже популярним серед вітчизняних виконавців, потрапити на конкурс намагалися більшість знакових артистів країни. У 2007 році Європу підкорила Вєрка Сердючка, яка зайняла на “Євробаченні” друге місце, також другою через рік була Ані Лорак. Менш вдало на головному пісенному конкурсі Європи виступали Тіна Кароль та Світлана Лобода.

Український рок

Український рок, як окремий феномен, почав формуватися у кінці 80-тих.

Як годиться, частково він увібрав у себе елементи протестного руху. Перші українські рокери наголошували на українському націоналізмі у своїй творчості і не соромилися цього. Так з’явилися “Брати Гадюкіни“, “Плач Єремії“, “Мертвий Півень“, “Кому вниз“. Найбільшу популярність серед першої хвилі рокерів отримали “Воплі Відоплясова” Олега Скрипки. З часом “ВВ” стали культовим українським гуртом, що гастролює по Європі і асоціюється з українською естрадою.

У 1994 році у Львові з’являється гурт, якому судилося стати головним музичним колективом країни.

“Океан Ельзи” стали флагманом вітчизняної сцени

Гурт, який збирає стадіони у кожному обласному центрі країни, гастролює по всьому світу і б’є рекорди з продажу альбомів, ще й став головним провідником настрою українського суспільства, виразником його переживань та емоцій.

І нехай зараз уже багато хто готовий посперечатися щодо того рок-гурт “Океан Ельзи”, чи ні.

d3d09f38d6f37cb1c568ef34dd9f18b0_0

Сучасність

Поступово українським музикантам стало тісно всередині України, після чого почалася їхня “експансія” за кордон.

У першу чергу на Схід – російський музичний ринок добре приймав українців. Українці завжди яскраво виступали на російському пісенному конкурсі “Нова хвиля”, завойовували російські музичні премії.

Причому популярні там були як українські поп-виконавці, типу Вєрки Сердючки, Потапа і Насті, Ані Лорак, так і оригінальні, нестандартні проекти.

Сучасна українська музика взагалі славиться різноманіттям виконавців та їхньою оригінальністю. Широко популярні за кордоном і “Бумбокс”, і “Quest Pistols”, і “Pianoboy”, і Іван Дорн.

Захід підкорили “ДахаБраха” і “KAZAKY”.

Українська музика розвивається, і готова радувати країну новими творами і перемогами.

http://ua.korrespondent.net/showbiz/music/3407805-dosiahnennia-ukrainy-chym-mozhe-pokhvalytysia-suchasna-ukrainska-muzyka

Previous post

Hiding in Plain Sight: Putin's War in Ukraine and Boris Nemtsov's Putin War

Next post

Vladimir Putin’s censorship agenda targets online giants

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *