Пластмаси – це штучні полімери. Назвали їх так тому, що це пластичні матеріали: при нагріванні або під тиском вони розплавляються і піддаються формуванню, а після охолодження і затвердіння зберігають свою форму. Структурними одиницями пластмас є молекули, які виділяють з нафти, вугілля або природного газу.

 

Історія

Історія пластмас почалася в 1855 році, завдяки праці англійського металурга і винахідника Олександра Паркса. Він назвав першу пластмасу паркезін і вперше представив широкій публіці на Великій Міжнародній виставці в Лондоні в 1862 році.

Паркезін був зроблений з целюлози, обробленої азотною кислотою і розчинником У той час його часто називали штучною слоновою кісткою. Через чотири роки Паркс створив фірму ParkesmeCompany для масового виробництва матеріалу. Однак в 1868 році компанія розорилася через поганоу якость продукції, так як Паркс намагався скоротити витрати на виробництво. Наступником паркезіна скель Ксилон, вироблений компанією Даніеля Спілл, колишнього співробітника Паркса, і целулоїд, вироблений Джоном Веслі Хайат.

plastic_new

Розквіт пластмасового бізнесу припав на середину 20 століття, і в наші дні складно уявити собі наш світ без цього матеріалу. Спробуйте обійтися без пластмас і ви побачите, що зробити це в умовах сучасного суспільства практично неможливо. Віконні рами і гудзики, автомобільні бампера і пластикові стаканчики, мобільні телефони та окуляри, авторучки і кредитні карти. Воістину, як співає гурт «Сплін», «все на світі з пластмаси, і навколо пластмасове життя».

Отримання

Як було вже сказано, перша пластмаса була отримана з целюлози (основний компонент клітинних стінок рослин) Але в наші дні поширене виробництво синтетичних пластмас. Цей технологічний процес заснований на реакціях полімеризації речовин, що виділяються з вугілля, нафти або природного газу. Складно собі уявити, як з невловимого газу хіміки отримують тверді предмети, проте так воно є насправді. Постараємося дати короткий опис цього процесу.

В процесі переробки нафти отримані газові суміші ділять на кілька фракцій. Т.зв, «сухий газ» йде на ТЕЦ і газові плити наших квартир, а частина, що залишилася, збагачена до широкого спектра вуглеводнів, йде е подальшу переробку.

На наступному етапі цю суміш вуглеводнів розділяють за допомогою нагрівання. Адже кожна речовина має свою температуру кипіння, і при нагріванні цієї суміші різні фракції почергово випаровуються. Так отримують пропан, бутан, ізобутан, пентан та інші. Оскільки всі ці речовини знаходяться в газоподібному стані, то для подальшої переробки їх перетворюють на рідину.

Невелика частина, наприклад, пропан-бутан суміш використовується як паливо для автомобілів або для опалення будинків. Інша частина газів спрямовується на нафтохімічні виробництва, де їх піддають процесу, що називається піроліз (від грец, вогонь + розпад). По суті це піч, де під високим тиском і при високій температурі молекули газів руйнуються до стану простих молекул, званих мономерами. Найважливішими з продуктів піролізу є молекули етилену і пропилену. Ці безбарвні гази головна сировина для всіх синтетичних матеріалів.

На завершальному етапі етилен і пропілен надходять на полімерне виробництво, де під впливом спеціальних речовин-каталізаторів маленькі молекули мономерів збираються в довгі ланцюжки полімерів, що складаються з тисяч або навіть мільйонів елементів. Вигинаючись, довгі молекулярні ланцюги надають пластмасам гнучкість. Якщо ж молекули перетинаються один з одним і не згинаються, це додає пластмасам жорсткість і твердість.

Найбільш поширені типи пластмас це поліетилен, нейлон, полівініл, кевлар, фиберглас, акрил, полістирол.

Існують різні типи пластичних мас залежно від природи полімеру і характеру виробництва. Якщо зв’язок між макромолекулами здійснюється за допомогою слабких сил Ван-Дер-Ваальса, вони називаються термопласти, якщо за допомогою хімічних зв’язків – реактопласти. До лінійних полімерів відноситься, наприклад, целюлоза, до розгалужених, наприклад, амилопектин, є полімери зі складними просторовими тривимірними структурами.

Пластмаси характеризуються малою щільністю (0,85-1,8 г / см 5 ), надзвичайно низькою електричною і тепловою проводимостями, не дуже великою механічної міцністю. При нагріванні (часто з попередніми розм’якшенням) вони розкладаються. Не чутливі до вологості, стійкі до дії сильних кислот і підстав, ставлення до органічних розчинників різне (залежно від хімічної природи полімеру).

Завдяки своїм цінним властивостям полімери застосовуються в машинобудуванні, текстильній промисловості, сільському господарстві та медицині, автомобіле-і суднобудуванні, авіабудуванні, в побуті (текстильні і шкіряні вироби, посуд, клей і лаки, прикраси та інші предмети), на підставі високомолекулярних сполук виготовляють гуми , волокна, плівки і лакофарбові покриття.

Пластикові відходи та їх переробка

Хоча пластик є досить інертним матеріалом, його відходи становлять серйозну екологічну проблему. Навіть в найглухіших і занедбаних місцях завжди можна побачити залишки поліетиленових пакетів і викинуті пластикові пляшки.

Скупчення відходів з пластмас є навіть в Світовому океані, де під впливом течій утворюються сміттєві плями. На даний момент відомі п’ять великих скупчень сміттєвих плям – по два в Тихому й Атлантичному океанах, і одне – в Індійському океані. Дані сміттєві скупчення в основному складаються з пластикових відходів, що утворюються в результаті скидів з густонаселених прибережних зон. Пластикове сміття небезпечний тим, що морські тварини, найчастіше, можуть не розрізняти пластикові частинки, плаваючі по поверхні, плутаючи їх з їжею, і відходи, потрапляючи їм в шлунок, часто стають причиною летальних результатів.

0

 

Крім прямого заподіяння шкоди тваринам, плаваючі відходи можуть вбирати з води органічні забруднювачі, включаючи ПХБ (поліхлоровані біфеніли), ДДТ (дихлордифенилтрихлорметил- метан) і ПАУ (поліароматичні вуглеводні), Деякі з цих речовин не тільки токсичні – їх структура подібна з гормоном естрадіолом, що призводить до гормонального збою у тварини.

В наші дні все більшого і більшого поширення набуває переробка пластикових відходів. У дворах встановлюються спеціальні контейнери. Але те, наскільки чисті від пластику будуть наші вулиці, залежить не тільки від влади, але і від кожного з нас, від нашої культури та бережливого ставлення до природи. Пластикові відходи треба піддавати переробці не тільки з природно-естетичних міркувань. При спалюванні пластику виділяються токсичні речовини, а сам він повністю розкладається тільки за 100-200 років. Тому іншого шляху боротьби з відходами крім переробки – немає.

 Система маркування пластика

Для забезпечення утилізації одноразових предметів в 1988 році Міжнародним Товариством Пластмасової Промисловості була розроблена система маркування для всіх видів пластика та ідентифікаційні коди. На кожному виробі з пластмаси виробник зобов’язаний вказати матеріал, з якого вона зроблена. Переважна кількість виробників чесно ставлять маркування. Якщо маркування немає, то це неспроста і слід вважати, що матеріал може бути небезпечний для здоров’я.

Маркування складається з 3-х стрілок у формі трикутника, всередині яких знаходиться число, що позначає тип пластика, іноді внизу наносять літерні символи. Деякі виробники ставлять додаткове маркування, наприклад, таке:

знак 01

Це маркування означає, що даний пластик безпечний для харчового застосування. Втім, таке маркування не обов’язкове і без нього можна цілком обійтися. Найважливіше запам’ятати, що позначають цифри, але спочатку невелика довідка за деякими небезпечним речовинам, що містяться в пластмасах:

  1. Фталати – солі та ефіри фталевої (ортофталевої) кислоти. Токсичні, здатні викликати серйозні хвороби нервової та серцево-судинної системи. Є підстави вважати, що фталати можуть викликати рак. Заборонені в Європі і США для виготовлення дитячих іграшок.
  2.  Формальдегіди – метаналь або мурашиний альдегід. Токсичні, вражають нервову і дихальну систему, негативно діють на статеву систему і здатні викликати генетичні порушення у потомства. Канцерогенні.
  3.  Стироли – фенілетілен, вінілбензол. Слаботоксичні, вражають слизові оболонки. Мають канцерогенні властивості, можуть виступати як хімічний естроген, що негативно позначається на репродуктивних функціях.
  4. Вінілхлорид – органічна речовина, що є найпростішою похідною етилену. Токсичний, вражає центральну нервову систему, кісткову систему, мозок, серце, печінку, викликає системні ураження сполучної тканини, негативно впливає на імунну систему. Надає канцерогенну, мутагенну та тератогенну (викликає пороки розвитку у ембріонів} дію.
  5. Бісфенол А – діфінілпропан. Володіє схожістю з естрогенами, викликає хвороби мозку, порушує роботу репродуктивної системи. викликає онкологічні захворювання, призводить до чоловічого і жіночого безпліддя, пригнічує функції ендокринної системи, призводить до порушення розвитку головного мозку у дітей, розвитку серцево-судинних патологій.

Всі ці речовини є допоміжними, вони містяться в тому чи іншому типі пластмаси і завдяки їм досягаються потрібні споживчі властивості (еластичність, твердість, термостійкість і т.д). Сама пластмаса спокійно пройде через шлунково-кишковий тракт, не заподіявши шкоди, а ось допоміжні речовини небезпечні.

Всього існує 8 видів маркувань пластмас:

 

Номер 1 – поліетилентерефталат. Буквена маркування PETE або РЕТ

знак 02

Дешевий, завдяки чому зустрічається практично повсюдно. У ньому продаються більшість безалкогольних напоїв, рослинних масел, кетчупів, спецій, косметичних засобів. Підходить тільки для одноразового застосування. При повторному застосуванні можуть виділятися фталати.

Номер 2  – поліетилен високої щільності. Буквена маркування HDPEілі РЕ НD.

знак 03

Дешевий, легкий, стійкий до температурних впливів (діапазон від -80 до +110 градусів С). З нього виготовляється одноразовий посуд, контейнери для харчових продуктів, пляшки для косметичних засобів, фасувальні пакети, сумки, іграшки. Вважається відносно безпечним хоча з нього може виділятися формальдегід.

Номер 3  – полівінілхлорид. Буквена маркування PVC або V.

знак 04

Це той самий ПВХ, з якого роблять віконні профілі, елементи меблів, плівки для натяжних стель, труби, скатертини, фіранки, покриття для підлоги, тару для технічних рідин.

Заборонений для харчового застосування. У ньому містяться бісфенол А, вінілхлорид, фталати, а також можуть міститися ртуть  або кадмій. Віконні профілі або меблі можуть виділяти шкідливі речовини при нагріванні і, особливо, в перший час експлуатації.

Номер 4 – поліетилен низької щільності. Буквена маркування LDPEілі РЕВD.

знак 05

Дешевий і поширений матеріал, з якого виготовляють більшість пакетів, сміттєвих мішків, компакт-дисків, линолеумов, труб.

Відносно безпечний для харчового застосування, в рідкісних випадках може виділяти формальдегід. Поліетиленові пакети не настільки небезпечні для здоров’я людини, наскільки небезпечні для екології планети.

Номер 5  – поліпропілен. Буквена маркування PP.

знак 06

Міцний і термостійкий пластик, з якого виготовляються харчові контейнери, пластикові стаканчики, упаковки для продуктів харчування, шприци, іграшки, автомобільні бампери та внутрішнє оздоблення автомобілів. Досить безпечний, але при сильному нагріванні може виділяти формальдегід.

Номер 6  – полістирол. Буквена маркування PS.

знак 07

Дешевий і простий у виробництві пластик, з якого зроблена майже весь одноразовий посуд, стаканчики для йогурту, лоточки під м’ясо, фрукти і овочі, контейнери для їжі, іграшки, сендвіч панелі, теплоізоляційні плити.

Може виділяти стирол, тому одноразовий посуд і називається одноразовим.

Номер 7  – полікарбонат, поліамід та інші види пластмас. Буквена маркування О або OTHER.

знак 08

В дану групу входять пластмаси, які не отримали окремий номер, З них виготовляються пляшечки для дітей, іграшки, пляшки для води, упаковки.

Містять Бісфенол А, точніше деякі з них містять, а деякі пластмаси з цієї групи, навпаки, відрізняються підвищеною екологічною чистотою.

Номер 8  – акрилонитрилбутадиемстирол, – ударостійка технічна термопластична смола на основі сополимера акрилонітрилу з бутадієном і стиролом.

знак 09

З нього виготовляють корпуса моніторів і телевізорів, кавоварки, мобільні телефони, корпуса електроінструментів. Реальна небезпека, яку може представляти АБС-пластик для людини, може виникнути тільки у випадках нагрівання і використання для гарячої їжі.

Людство так сильно стало залежно від пластмас, що відмовитися від їх застосування хоча б в харчовій промисловості практично неможливо. Це не означає, що від пластику потрібно тепер шарахатися, просто підходити до його використання потрібно з розумом.

Проведіть ревізію пластмасових контейнерів і позбудьтеся всіх, крім виробів з поліпропілену (цифра 5 або маркування РР), а ще краще – віддайте перевагу виробам зі скла, дерева, металу.

Якщо зробили ремонт із застосуванням виробів з пластмаси, то квартиру потрібно ретельно провітрювати протягом, принаймні, кількох тижнів.

Купуючи черговий виріб з пластмаси, візьміть за правило понюхати його. Це просто і займе буквально секунду, якої буде достатньо для того, щоб вловити неприємний запах, Його відсутність не означає безпеку, але якщо він є, то від покупки навіть простого гребінця для волосся слід відмовитися.

http://svitup.com/cikavo-znaty/308-plastmasove-zhittya.html

Previous post

8 людей, 16 емоцій: фотограф зібрав весь спектр людських переживань

Next post

Why the Ukraine Crisis Is the West’s Fault

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *