Чому людині належить любити Батьківщину, чи є у нього надія на взаємність, і станемо ми всі космополітами – безрідними і не дуже.

Чому людині належить любити Батьківщину, чи є у нього надія на взаємність, і станемо ми всі космополітами – безрідними і не дуже.

Патріотизм – одне з майже інстинктивних почуттів людини. Наявність в нас цієї якості, на жаль, як завжди, дуже спішло пояснюється біологічними законами. Ось тигри були б дуже поганими патріотами, корови – теж, а з вовків, навпаки, вийшли б прекрасні сини вітчизни.
Справа в тому, що людина спочатку була пристосована для існування в родинних стайних групах (не дуже великих, найімовірніше – по 6-10 осіб: пари батьків з підрослими дітьми). Наші способи харчування і самозахисту ідеально підходили саме для такої конструкції. При цьому взаємна прихильність членів однієї зграї у нас так велика, що людина готова йти на значний ризик в ім’я порятунку родичів. І така стратегія для нас виявилася найбільш виграшною.
Что такое патриотизм и почему мы должны любить нашу Родину
Ось, наприклад, у жуйних, які пасуться великими стадами (бізони, антилопи, газелі), стратегія « помри, але захищай своїх» виявляється програшною. Джеймс Гордон Рассел, довго досліджував поведінку антилоп гну в Серенгеті, неодноразово відзначав випадки, коли окремі тварини, замість того щоб тікати від  левів, що полювали на них  , йшли в лобову атаку. Дві -три антилопи, кожна вагою у чверть тонни, цілком могли затоптати гострими копитами хижака і поранити його. Якщо ж до дій «неправильних» гну приєдналося б все величезне стадо, від нахабних кішок залишилося б хіба що темна пляма на курній землі савани. Однак стадо лунало з усіх ніг геть від місця сутички. І нехай навіть сміливці брали гору над левами, платили вони за це занадто дорого. Рассел позначав антилоп – бійців і бачив, що отримані рани часто приводили потім до виснаження тварини, його смерті або, як мінімум, до повного фіаско на любовному фронті. Боягузливі ж і швидконогі особини – егоїсти жили куди довше і розмножувалися не в приклад рясніше. Тому патріотизм невигідний жуйним, як не підходить він і великим хижакам, яким для прохарчування потрібна велика ділянка для полювання в одноосібному володінні.
У нас же виживали і вигравали ті, хто вмів битися плечем до плеча з членами своєї зграї, готові до ризику і навіть самопожертви. Групи росли, перетворювалися в племена, в поселення, в перші прото государства – і в кінцевому рахунку навиживались і награлись ми до такої міри, що створили цивілізацію.
Той, хто не з нами, той проти нас!
Діти – найкращі патріоти.
Найбільш сприйнятливі до ідей патріотизму підлітки 8-18 років. У цьому віці у людини вже з’являється інстинкт захисту зграї, але ще немає ні сім’ї, ні дітей, відповідальність за яких змушує батьків бути більш обережними і егоїстичними. Підліток куди сильніше дорослого схильний керуватися поняттями «свій » – « чужий». Цікаве дослідження на цю тему опублікували американські соціологи, вивчали десятимільйонну аудиторію онлайн -ігри World of Warcraft. У цій грі учасники можуть обрати одну з двох фракцій – «Альянс» або «Орда ». Гравці різних фракцій не можуть спілкуватися один з одним у грі, зате можуть нападати на представників протилежної фракції. Згідно з опитуваннями, більшість гравців у віці до 18 років оцінюють тих, хто грає за протилежну фракцію, як « тупих, злобних, підлих, безчесних і огидних », а гравців своєї сторони – як «розумних, доброзичливих, цікавих, порядних і хороших».
Чим старше були опитувані, тим більшу частку в числі їхніх відповідей займали твердження на кшталт «за обидві фракції грають в цілому- то одні і ті ж люди» і « поведінка залежить від людини, а не від фракції».
Грецьке начало
«Патріотизм» – слово грецького походження, « patria » буквально перекладається як « вітчизна», і саме поняття виникло саме в епоху грецьких міст -держав. Чому його не існувало до цього, коли, як ми бачили, саме явище – штука настільки ж давня, як рід людський? Тому, що не було необхідності. До греків ідею патріотизму тодішні ідеологи прив’язували в основному до символів (зазвичай до символу свого бога чи царя) як до офіційного втілення божества або ж при слабкому впливі релігії на суспільне життя, як у північних народів або в Китаї, – до ідеї «крові», тобто до почуття спільності з представниками свого племені, людьми, що говорять на тій же мові і належать до того ж народу.
У греків, що  створили цивілізацію міст-держав, відчайдушно буцаються один з одним, на цьому ідеологічному фронті був повний швах. Всі вони – і спартанці, і афіняни і сибарити, і крітяни – були греками. У всіх був один і той же пантеон богів (хоча кожне місто вибирало собі одного- двох улюбленців, які вважалися його особливими покровителями), і в результаті грецька міфологія перетворилася на опис нескінченних сутичок між богами: Аполлоном і Аресом, Афродітою і Герой, Афіною і Посейдоном і т. д. Що стосується царів, то в більшості міст їх просто не було, а там, де все-таки були, демократично налаштовані греки найменше були схильні їх обожнювати.
Тому їм довелося шукати іншу ідеологічну базу. І вони дуже швидко її знайшли, проголосивши найпершою доблестю людини патріотизм – готовність жертвувати своїми інтересами не в ім’я сонячної Мітри, не у славу великого Ашшурбанипала, а просто в ім’я своїх співгромадян, свого міста, своїх синів-соколів сонячних Афін з їх сріблястими оливковими гаями і старенькою мамою, що сидить в скромному хітоні за прядкою і що чекає сина з перемогою…
Цей вид патріотизму зараз іменують « полісним патріотизмом ». (До речі, коли греки стали регулярно битися з персами, полісний патріотизм у них тимчасово, але дуже оперативно замінився патріотизмом національним, і тодішні оратори, всі ці Геродот, Фукідід і Ктесий, дуже швидко вивчили словосполучення на кшталт «велика Еллада», « сморідні перси » і « в єдності – наша сила».
Найвидатніші патріоти – римляни 
Еллінські античні норми етики, як ми знаємо, приймалися римлянами часом більш серйозно, ніж до них ставилися самі греки. З точки зору грека, патріот – це той, хто справно платить податки, бере участь у громадському житті,  не порушує закони і виставляє від свого будинку кіннотників і піших воїнів в армію на випадок війни. В епоху ж Римської республіки патріотизм був синонімом слова «слава» і шанувався вище особистої доблесті.
Что такое патриотизм и почему мы должны любить нашу Родину
Для римлян абсолютним героєм були Геракл або ще який-небудь Персей, який розважався б, проводячи життя в різноманітних цікавих подвигах, а Курций. Цей напівміфологічний персонаж був п’ятнадцятирічним юнаком, який, дізнавшись, що під паруючою бездонною тріщини, яка перетнула Рим після землетрусу, можна позбутися, лише кинувши туди найдорожче, що є в Римі, з криком: «Найдорожче в Римі – це його сини- патріоти! » – сиганул в розколину разом з конем (кінь, якщо вірити міфу, був патріотом так собі, бо спробував безвольно перед прірвою відскочити, але фокус у нього не пройшов). Сліпе підпорядкування закону, відмова від власного «я» і готовність віддати в ім’я Риму все, включаючи власних дітей, – ось ідеальна програма римського патріотизму. Ця ідеологія виявилася максимально успішною для нації – агресора : крихітний Рим підпорядкував собі всю Італію, а потім три чверті Європи, Середземномор’я і чималу частину Азії з Африкою. (І тут національний патріотизм римлянам довелося змінити на імперський, куди більш слабенький і ненадійний.)
Что такое патриотизм и почему мы должны любить нашу Родину
Досі патріотизм епохи Римської республіки вважається товаром найвищого гатунку, і чимало ідеологів державності сьогодні мріють в глибині душі про те, щоб примхливі, егоїстичні і ледачі ідіоти, іменовані їх народом, куди-небудь поділися, а натомість у їх розпорядження надійшли б мільйони істинних римлян.
Християнство антипатріотично
Спочатку християни були активними противниками патріотизму в будь-якій його формі. У кращому випадку вони погоджувалися віддавати кесарю кесареве, тобто платити податки, але все одно були глибоко переконані в тому, що немає ні елліна, ні іудея, ні скіфа, ні варвара, а є тільки царство Боже, за наявності якого будь-які земні держави – прах і тлін . « Будь-яка чужа країна для них вітчизна, а будь-яка вітчизна – чужа країна». Про те, щоб християнину йти служити в армію, і мови не було, бо будь-яке вбивство – гріх, про це абсолютно ясно і чітко сказано в Євангелії. Звичайно, Римська імперія як могла з християнством боролася, бо така зараза здатна проточити самі залізні основи держави за лічені роки.
Але, як з’ясувалося, християнство виявилося досить пластичною штукою. По-перше, воно розпалося на декілька напрямів, яким не гріх було один з одним повоювати, по-друге, перетворилося в прекрасну зброю для наснаги народів на боротьбу з поганими Нехристь, яких, слава богу, було ще в надлишку у всяких Азіях, Африка і Америках. Що стосується « не убий », то і це питання зуміли витончено обійти : зрештою, не можна ж серйозно приймати ідеальні, але недосяжні норми (хоча будь-якого первохрістіаніна і вхопив би зійти на дитячий розум, якби він побачив сучасного батюшку, діловито освячуючого ракетно- зенітний комплекс). Що стосується Православної церкви, спочатку зробила ставку на близькість до світської влади, то тут патріотизм є чеснотою не тільки не обговорюваною, а й просто обов’язковою.
Критики і кокетлива держава 
У парі «патріот – країна» остання веде себе як запекла кокетка. Ти зобов’язаний її любити і бути готовий принести себе в жертву в ім’я неї. Для неї ж ти – порожнє місце. Причому чим більше нікчемним гвинтиком ти себе відчуваєш, тим патріотичнішими твоя сутність («Нехай я помру, але моя смерть ніщо в порівнянні з благоденствуванням батьківщини»). Ти комашка, ти нуль, ти дрібниця, «голос одиниці – тонше писку»
Це Маяковський написав, коли порівнював особистість і партію. Кажуть, що, коли він своїм громовим басом вперше прогуркотів ці рядки на поетичному вечорі, там народ зі стільців посповзав »
Вітчизна має повне право меланхолійно тебе схрумкати, пережувати і переварити, і всі інші патріоти будуть лише вітати це, якщо вважатимуть, що з’їдене пішло на користь організму в цілому. Цей перекіс у відносинах дуже яскраво висловив Джеймс Джойс у своїй знаменитій фразі: «Я не буду вмирати за Ірландію, нехай Ірландія помре за мене!» (За цю фразу прихильники ІРА Джеймса Джойса тепер дуже не люблять.)
Найнебезпечніше ж усього патріотизм проявляє себе там, де влада в народному уявленні є якоюсь квінтесенцією держави. Римлянам – республіканцям, які сприймали своє виборне начальство як найнятих слуг, в цьому випадку мало що загрожувало : вони нескінченно полемізували про те, що найбільш вигідно для Риму, і, загалом, тримали владу в їжакових рукавицях. А ось там, де влада традиційно була спадковою, деспотичною, де цар – жрець був символом країни, там лояльний патріотизм більшості населення дозволяв траплятися рідкісним неподобствам, часто небезпечним не тільки для мешканців країни, а й для долі самої держави.
Что такое патриотизм и почему мы должны любить нашу Родину
Тому ще з часів Просвітництва перебували мислителі, які намагалися видозмінити ідею патріотизму – безсумнівно,  яка корисна для виживання суспільства, але загрожує неприємними ускладненнями. Кант, Монтеск’є, Вольтер, Гоббс, Генрі Торо – десятки і сотні найрозумніших голів намагалися розробити норми нового патріотизму. І всі вони в результаті дійшли висновку, що істинний патріот не тільки не зобов’язаний бути сліпим і покірним, але найпершим його обов’язком має бути пошук плям на сонці. Для того щоб привести свою батьківщину до ідеалу, необхідно стежити за нею суворіше, ніж за дівчиною- підлітком, – миттєво припиняючи, нехай і з ризиком для життя, будь-які її спроби вести себе небезпечно, нерозумно або помилково. Так виникло явище « критичного патріотизму», при якому людина не тільки не вихваляє свою країну, але, навпаки, прискіпливо розглядає її під лупою і гучним голосом репетує, коли помітить якусь гидоту. Однією з програмних робіт цього напрямку стала праця американського письменника Генрі Торо « Про борг громадянської непокори », в якому він називав найпершим обов’язком громадянина і патріота категоричну відмову від виконання «неправильних», « згубних » для країни законів.
Критичні патріоти завжди виступають за максимальну свободу преси. За невсипущий нагляд суспільства над роботою чиновників усіх рівнів. За чесне викладання історії, якою б бридкою ні виглядала в окремих випадках роль батьківщини, бо тільки таке знання дасть суспільству імунітет від повторення помилок.
Зазвичай влада, та й більшість жителів країни, не люблять критиків патріотів і називають їх ворогами народу. Вони впевнені, що любов має бути сліпою і бізрозсудною і сприймають критичні зауваження як приниження їх ідеалів, як зрада.
Сподіватися, що обидва ці види патріотів де небудь дійдуть згоди, не доводиться.
Сучасні патріоти
У сучасному світі ставлення до поняття «патріотизм» сильно змінилося з часів римлян. Аж надто близько до нього бовтаються такі неприємні слова, як « шовінізм », « нацизм » і « ксенофобія ». Проте стверджувати, що час патріотів пройшов, не доводиться: у них як і раніше дуже багато справ на цій планеті.
Навіть у Європі, яку досі трясе при згадці про Шикльгрубер, спостерігається зростання патріотичних настроїв. То в Австрії до влади приходить Йорг Хайдер, то у Франції гордо здіймаються на виборах вуха Ле Пена, то Піно Рауті спокушає італійців обіцянкою очистити Мілан і Парму від циган і марокканців. Це відповідь Європи на два фактори: на глобалізацію і на масову еміграцію туди жителів Азії та Європи.
«Іммігранти неосвічені, вони працюють за копійки, вони претендують на наші посібники, вони несуть чужу нам застарілу культуру»
«Транснаціональні корпорації душать дрібних підприємців, вони знищують нашу самобутність, вони перетворюють наші поля і сади в залиті асфальтом майданчики смутного прогресу, вони лобіюють свої ідіотські закони і годують нас своїм тухлим « Макдоналдс»
Космополіт з бочки
Основні противники патріотів – космополіти, ті, хто вважає, що все людство – єдиний народ, а ця планета цілком є нашою Батьківщиною. Найпершим відомим нам космополітом був грецький філософ – кінік Діоген. На жаль, цей чудовий філософ неабияк зіпсував репутацію космополітизму тим, що, з жаром заперечуючи державність, він також заперечив культуру, цивілізацію, сім’ю і комфорт. В ідеальному світі, вважав Діоген, люди повинні жити як тварини, на природі, обходячись мінімумом зручностей, не маючи ні дружин, ні чоловіків, бути абсолютно вільними і не вигадувати всяких дурниць на зразок письма, читання та інших непотрібних утомливих винаходів.
Національний патріотизм як відторгнення далекого впливу, безсумнівно, доречний в світі, який хоче залишатися незмінно різноманітним. Тому, як би не кривилися пристойні люди, дивлячись на Тимошенко в пшеничних косах і на Хайдера в альпійському капелюшку, варто розуміти : поки патріотизм такого роду залишається в положенні « знизу», поки його не підтримують закони, поки він не закликає до людоїдства і погромів – його роль не можна назвати виключно негативним. Куди небезпечніше, коли патріотизм національний починає крокувати рука об руку з патріотизмом державним.
У світі існує всього декілька країн, в яких державний патріотизм є однією з обов’язкових складових ідеології, ретельно насаджуваним владою. Такі, наприклад, США, Росія і Японія.
У США, країні з виключно різнорідним населенням, він виконує роль цементу, який утримує воєдино всю ту різношерсту компанію, яка є американським народом. При цьому патріотизм етнічний в Штатах, як усім зрозуміло, практично виключений.
У Японії патріотизм національний і патріотизм державний суть одне і те ж. Для японців він є способом зберегти свій специфічний уклад життя (проте він рік від року розмивається : сучасні японці вже куди ближче психологічно до представників постхристиянських культур, ніж їхні дідусі та бабусі). І так як в Японії живуть майже виключно японці, а інших народів там вкрай мало, то і шкоди від « Японія для японців! » Небагато. Звичайно, для японців! Будь ласка, ніхто не проти, їжте своє тофу да будьте здорові.
Що стосується Росії, то національний Великоросійський патріотизм, роздутий як гриб під дощем після розвалу СРСР, зараз йде на змичку з патріотизмом державним, який старанно поширюється офіційною ідеологією. Тут стоїть завдання сконцентрувати владу в руках правлячої верхівки і утримати країну від впливу відцентрових сил. Історики з цього приводу знову взялися багато брехати, в телевізорах нескінченно розповідають про злих буках,  що сидять навколо державного кордону, а молодь вечорами ходить різати калмиків і узбеків як осквернителів святої землі російської. Про те, що національний, етнічний патріотизм в багатоетнічної країні – явище самогубче, ідеологи, звичайно, здогадуються, але поки не можуть придумати нічого, щоб і з’їсти державно- патріотичну рибку, і уникнути всенародного виконання « Хорста Веселля » під балалайку.
Так що час патріотизму далеко ще не пройшло. Можливо навіть, що не пройде воно і в далекому майбутньому, коли вся планета буде являти собою конгломерат маленьких атомізованих країн, об’єднаних у вільні спілки та населених людьми, які обирають собі громадянство не за фактом народження, а керуючись виключно особистими симпатіями. Все-таки, як ми вже писали вище, патріотизм – інстинктивне почуття людини, і кожен з нас відчуває потребу ділити людей на «своїх» і «чужих». Нехай навіть насправді ми всі – свої.
Previous post

У житті треба бути справжніми і творити справжнє – письменниця, малярка Емма Андієвська

Next post

Новий уряд України менше налаштований на зміни, ніж попередній (світова преса)

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *