Які небезпечні наслідки для Європи та України принесли результати референдуму?

Референдум у Нідерландах має консультативний характер. Але політикам доведеться сприймати його результати серйозно. Тепер уряд Нідерландів намагається знайти вихід із незручного становища, в якому опинився після референдуму щодо Угоди про асоціацію України та ЄС.

Про те, що в уряді не збираються ігнорувати думку супротивників угоди про асоціацію, свідчать перші заяви політиків із Амстердама.

«Це важливий політичний факт, і він означає, що ратифікація не може тривати так, як очікувалося раніше, – заявив міністр закордонних справ Нідерландів Берт Кундерс. – Ми будемо рухатися крок за кроком. Тепер нам треба обговорити проблему в уряді, в парламенті, і з нашими європейськими партнерами, також і з Україною, щоби побачити, які можуть бути наслідки такого рішення».

Пізніше таку саму думку озвучив і нідерландський прем’єр-міністр Марк Рютте. «Якщо підсумки референдуму залишаться такими, як сьогодні, то ми не можемо продовжити ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною», – написав він у своїй сторінці у Facebook.

Нідерландський прем’єр вважає, що тепер політики не будуть поспішати. Дискусії про те, що робити далі, триватимуть довго – не дні, а тижні.

Своєю чергою, опоненти з Соціалістичної партії (під час референдуму вони агітували проти Угоди про асоціацію України та ЄС) наполягають, що угода має бути повністю переписана. ЄС має запропонувати Україні новий документ, каже депутат парламенту Нідерландів від Соціалістичної партії Гаррі ван Боммель.

«Двоє з трьох мешканців Нідерландів не хочуть цієї угоди, і тому я думаю, коли це офіційно підтвердиться, уряд Нідерландів має зупинити процес ратифікації і звернутися в Брюссель і проконтролювати, щоб була нормальна, пряма угода з Україною, а не політична угода», зазначив Боммель.

Реакція з Брюсселя

Результати голосування у Нідерландах із розчаруванням сприйняли в Брюсселі. Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер «засмучений», сказав офіційний речник Європейської комісії Маргарітіс Шинас.

За його словами, Юнкер провів перемовини із прем’єр-міністром Нідерландів і обговорив можливі наслідки із головою Європейського парламенту. Тепер у Брюсселі чекають від уряду Нідерландів пропозицій, як вийти із незручного становища.

За словами речника Єврокомісії, наслідків для Угоди про асоціацію України з ЄС не буде. Єврокомісія, як і раніше, зобов’язується розвивати свої відносини з Україною. «Угоду про асоціацію ЄС-Україна було підписано. 27 держав-членів її ратифікували на даний момент. Її також ратифікував Європейський парламент. Ця угода застосовується тимчасовим порядком. І це було одностайне рішення Ради за підтримки 28 держав-членів», – нагадав Шинас.

Пізніше про підтримку співпраці з Україною, незважаючи на результати референдуму в Нідерландах, заявили канцлер Німеччини Ангела Меркель, і президент Франції Франсуа Олланд.

«Жовта картка» для ЄС 

Але референдум у Нідерландах має й інший серйозний вимір – це жовта картка єврочиновникам у Брюсселі. Ще напередодні референдуму більшість експертів погоджувались, що Україна – це тільки привід для того, щоби висловити незадоволення керівництвом Європейського союзу, нагадує експерт інституту Карнегі-ЄвропаШтефан Лене.

«Минулого літа греки проголосували проти пакету реформ від ЄС, в грудні данці проголосували проти подальшої інтеграції в галузі юстиції та внутрішніх справ, і тепер нідерландці проголосували проти Угоди про асоціацію з Україною. І це, звісно, показує, що люди в Європі досить незадоволені, і це не дуже добрий знак на майбутнє», – наголошує Лене.

Євроскептики отримали вагомий аргумент, і він може запустити ланцюгову реакцію по всьому Європейському союзу. Тепер експерти побоюються, що «НІ» в Нідерландах у квітні може аговкнутися на іншому референдумі – у червні у Великій Британії. Мешканці королівства будуть голосувати, чи варто їм далі залишатися в ЄС.

http://www.radiosvoboda.org/content/article/27660873.html

Previous post

Цікаві та маловідомі факти про українських козаків

Next post

У житті треба бути справжніми і творити справжнє – письменниця, малярка Емма Андієвська

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *