Інтерв’ю з Андреа Пето, угорською історикинею і членкинею консультативної групи Горизонт 2020 про те як потрібно написати проекти на фінансування, про майбутнє гуманітарних наук і які шанси в українських науковців.

Наталія Борис: Йо напот ківанок кедвеш Андреа (привітання угорською). Це знову несподівана і приємна нагода поговорити з Вами цього разу про європейську дослідницьку програму Горизонт 2020 (Horizon 2020)1. Україна в цьому році вперше бере участь в цій програмі. Було би цікаво дізнатися як діє ця програма і які шанси в українських науковців. Ви були призначені повторно як членкиня Консультативної групи по суспільним викликам і по гендеру (Horizon 2020 advisory groups for Societal challenge and for Gender). Коли Ви почали працювати в цій групі? Що це Вам дало?

Андреа Пето: Я працювала в різних дослідницьких програмах, які фінансуються Євросоюзом (5,6,7 рамкові програми), а також як експертка з оцінки різних проектів, які подавались рамках проекту EC Directorate General Research. Я припускаю, що це і послугувало причиною того, що мене попросили приєднатися до Консультативної групи з суспільних викликів та гендеру в 2014 і зараз в 2016 році. Дуже мало відомо про роботу в Європейській Комісії, зважаючи зі сторони, і тому було пізнавально побачити як вона функціонує зсередини. А ще мені як феміністці було насправді цікаво чи критичні обговорення європейських досліджень в сфері європейської політики є можливими взагалі.

Наталія Борис: Якою є мета Консультативної групи Горизонт 2020 з гендерних питань? Коли ця група була створена?

Андреа Пето: Інтеграція гендерних питань в різні європейські дослідницькі програми не є історією успіху, а процесом тривалої виснажливої роботи. У результаті довготривалого лобіювання кожна консультативна група Горизонту 2020 має принаймні одну людину, що є експертом чи експерткою з гендерних питань. У свою чергу ці гендерні експерти формують свою власну консультативну групу і проводять свої наради з стратегії функціонування. Так як призначення членів Консультативної групи є політичним процесом і результатом узгодження різних інтересів (національних, галузевих, особистих), члени Комісії з гендерних питань дійсно представляють різні інтереси і підходи. Спільна риса всіх експертів полягає в тому, що всі вони є досвідченими фахівцями.

Наталія Борис: Нещодавно ви брали участь в семінарі в місті Нові-Сад (Сербія) про гендер в дослідженнях і в написанні проектів в рамках проекту Горизонт 2020. Чи потрібні такі семінари? Яка їхня мета?

Андреа Пето: Фонд COST є потужним інструментом для поширення ідей і результатів досліджень в Європі. Програма genderSTE2 є програмою спрямованою на інтеграцію гендерних аспектів в дослідженнях і в інноваційних проектах. Члени цієї мережі представляють державні органи, науково-дослідні організації, університети, некомерційні організації та приватні компанії з 40 країн світу, в Європі і за її межами, а також міжнародні організації. Семінар в Нові Сад і був частиною цього проекту, який був організований Edith Stein Training School3 для тих, хто нічого не знав про гендер. Це гарний початок, тому що було більше сорока учасників із Сербії, Угорщини, Хорватії, Румунії, що принаймні хотіли знати, що таке гендер і як вони можуть його використовувати у своїх проектах.

Наталія Борис: Що ви можете порадити українським вченим, які в перший раз можуть брати участь в програмі Горизонт 2020 з гендерної тематики? Як подати документи? І саме головне як отримати фінансування в цьому проекті?

Андреа Пето: Гендер є міждисциплінарною основою для всіх проектів, це означає те, що кожний поданий проект повинний мати гендерний аспект, тобто якщо учасники проекту вважають, що гендер не має стосунку до їхнього проекту, то вони повинні пояснити чому саме вони так думають. Серед оцінювачів проектів є фахівець з гендеру, тобто це не так просто обґрунтувати чому саме гендер не є актуальним в їхньому проекті.

Щодо українських вчених і їхніх шансів в Горизонті 2020, раніше Європейський Союз (ЄС) більше підтримував великі консорціуми для проведення досліджень. Для того, щоб бути частиною цих консорціумів, науковці повинні бути частиною міжнародних мереж, а також великих потужних університетів, оскільки фінансові механізми ЄС пристосовані для багатих і для добре організованих вищих навчальних закладів. Щоб отримати грант ЄС треба не тільки вільно володіти англійською та бути висококласним спеціалістом в своїй галузі, але також працювати на потужну, добре організовану і фінансово незалежну установу. Хоча останнього часу були скарги від членів «маленьких» і бідних країн, які бачили, що гроші ЄС були основним чином розподілені великим і потужним Університетам, і зараз спостерігається тенденція щодо надання фінансування дрібнішим проектам. Малі і бідні країни, такі як Україна, має більше шансів саме зараз отримати фінансування.

На рахунок того як правильно писати заявку на грант Горизонт 2020, то ЄС пропонує консультаційні послуги щодо своїх проектів, і кожна країна має контактний пункт для фінансування наукових досліджень ЄС. Моя пропозиція полягає в використанні цих можливостей, а також можливостей лобіювання для власних дослідницьких проектів.

Наталія Борис: Як Ви думаєте, «модні теми» існують в європейських дослідженнях?

Андреа Пето: Криза біженців в ЄС показала, що особи, які приймають рішення в ЄС, зовсім не були готові до цього, незважаючи на те, що фахівці в галузі прав людини і в дослідженні міграції працюють над цією темою протягом десятиліть. Нещодавно на засіданні нашої консультативної групи ми також вказали на європейську непідготовленість в цій галузі. Це вказує на серйозний розрив між сучасним станом науки і вирішальними інституціями ЄС. Тобто очікується, що ці консультативні групи заповнять пробіли і не допустять до виникнення таких ситуацій, а я сподіваюся, що ми будемо ефективно працювати.

Наталія Борис: Більшість заявок на фінансування подаються з п’яти найбільших країн-членів ЄС: Італії, Іспанії, Великобританії, Німеччини та Франції. Як Ви можете це пояснити? Що робити з «малими» країнами, такими як Україна чи Угорщина, які не мають таких фінансових ресурсів, не можуть тягатися з лідерами в дослідженням, а також не мають досвіду писати такі проекти?

Андреа Пето: Нерівність в ресурсах є серйозною проблемою. Угорщина по рейтингу за отримуванням фінансування ЄС випереджає Польщу, але це тільки тому, що ЦЄУ, Університет, де я працюю, сам отримує скільки фінансування, скільки отримує вся польська гуманітаристика. ЦЄУ є маленьким університетом за кількісним складом, але він має дуже добрий і дуже успішно укомплектований відділ з підтримки наукових досліджень. Дослідники, що подають заявку на фінансування ЄЄ, не займаються адміністративними чи бюджетними аспектами проектів, для цього є спеціальні університетські адміністратори, які беруть оформлення проекту ще на ранній стадії його підготовки. Університет також фінансує початкову стадію проектів, доки ЄС перешле гроші, а це також займає час.

Наскільки я розумію сам процес підготовки проектів до фінансування ЄС зсередини, то повинні бути внутрішні серйозні обговорення задумів для визначення пріоритетності певних областей досліджень, що отримають фінансування пізніше. Тобто я думаю, що потрібно знати правила гри, створювати альянси і лобіювати свої інтереси.

Наталія Борис: З 2014 року Швейцарія бере участь тільки «частково» в Горизонт 2020 після голосування за обмеження імміграції 9 лютого 2014 року4. Досить незвично те, що ЄС вирішив «покарати» Швейцарію не дозволяючи їм брати участь в європейських дослідницьких програмах. Що ви думаєте про це досить несподіване покарання?

Андреа Пето: Європейський Союз не є меню, де ви можете замовити окрему страву. ЇЇ члени повинні сприйняти все що є в меню, чи це їм подобається чи ні. Науково-дослідні програми, оплачуються країнами ЄС з метою розвитку ЄС як одного цілого. Ця заборона Швейцарії брати участь в цій програмі має символічне значення, щоб окреслити лінію розмежування. Мені цікавіше буде побачити, що станеться коли Великобританія вийде з ЄС, адже отримування фінансування ЄС є одним з самих головних бізнесів і великою частиною фінансування наукових досліджень університетів Великобританії.

Наталія Борис: Складається враження, що гуманітарні науки (історія, гендерні дослідження) є найменшою частиною Горизонту 2020. Яке місце займає гендер в цих проектах? Що Ви думаєте про сучасну тенденцію домінування точних наук?

Андреа Пето: Спочатку ЄС навіть не хотів мати спеціальної програми з гуманітарних та соціальних наук, але після європейського широкого протесту, мобілізації і збору підписів, були досягнуті дві речі: по – перше, є маленька окрема програма фінансування гуманітарних та соціальних наук. Це одна з нйменших програм з фінансування, але це також відповідальність Консультативної групи і членів ЄС, що саме такі проекти вони хочуть фінансувати. По-друге, соціальний сенс програм став важливим для всіх проектів –  це означає, що кожний поданий проект повинен довести свій соціальний вплив. Звичайно, дослідники точних наук не завжди мають потрібний досвід, щоб оцінити соціальний вплив свого проекту і описати цю частину програми, але тут компанії, що сприяють написанню проектів можуть допомогти в цьому. Цей аспект соціального впливу в ідеалі буде сприяти співробітництву між соціальними, гуманітарними та точними науками в довгостроковій перспективі.

Андреа Пето (AndreaPETÖ) є угорською професоркою кафедри гендерних студій в Центрально-Європейському університеті (ЦЄУ) і докторкою історії Угорської Академії наук. Вона цікавиться європейською порівняльною соціальною та гендерною історією, гендером і політикою, жіночими феміністичними рухами, методологією та методами якісного аналізу в соціології, усною історією, Голокостом, та багатьма іншими науковими напрямками. В список її семінарів та лекцій входять такі курси: Гендерні аспекти пам’яті про Голокост, Бандити пам’яті, якісний аналіз в соціологічних дослідженнях, усна історія, праця в архівах, та інші5. Вона також була призначена Європейською Комісією як членкиня Консультативної групи Горизонт 2020 Societal Challenge «Europe in a changing world – Inclusive, Innovative and Reflective Societies» протягом 2016-2018 років та Консультативної групи з гендерних питань Горизонт 2020.

Андреа Пето: Щоб отримати ґрант ЄС треба не тільки вільно володіти англійською та бути висококласним спеціалістом…

Previous post

Україна увійшла до Транскаспійського транспортного маршруту

Next post

МВФ дав попередню згоду на поновлення фінансування України

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *