Тетяна Ворожко

Шостого листопада у США пройдуть проміжні вибори. Хоча до них прикута менша увага, ніж до президентських, вони є важливими – їх результат може вплинути як на місцеву політику, так і на політичний розклад у Конгресі та, за певних умов, – майбутнє президента Дональда Трампа і всієї країни. Цей блог – про те, кого обирають американці, якими є шанси демократів та республіканців отримати більшість в Конгресі, за яких умов може бути розпочата процедура імпічменту, за кого голосують українці та про інші особливості цієї виборчої кампанії.

Кого обирають американці?

На цих виборах американці обиратимуть 435 членів Палати представників та 33 сенаторів. Термін конгресмена – 2 роки, сенатори представляють інтереси своїх виборців у Вашингтоні 6 років, отже кожні 2 роки переобирається уся Палата представників та третина Сенату.

Також того ж дня громадяни візьмуть участь в місцевих виборах – обиратимуть понад 6 тисяч депутатів та інших виборних представників на рівні штатів та тисячі – на рівні округів. Тридцять шість штатів обиратимуть губернаторів.

В кого – демократів чи республіканців – кращі шанси перемогти в Палаті представників?

Для того, аби повернути собі Палату представників, демократам необхідно перемогти в 23 виборчих округах, які зараз мають республіканського представника у Вашингтоні. В багатьох з них під час минулих виборів перемогла Гілларі Клінтон. Соціологи оцінюють шанси демократів повернути собі Палату представників як досить високі.

А в Сенаті?

У Сенаті, де республіканці переважають демократів на 2 голоси, ситуація інша. Лише 9 республіканців переобираються, решта – демократи. І 10 представників Демократичної партії – в округах, де під час минулих виборів переміг Дональд Трамп. Втім, якщо демократам вдасться зберегти усі свої місця, для того, аби отримати більшість в Сенаті, їм необхідно здобути перемогу лише в трьох штатах, які мають сенаторів-республіканців. Експерти вказують, що вони мають шанс в Неваді, Аризоні та Теннессі.

Минулі вибори показали, як важко покладатися на соціологію. Під час проміжних виборів, з одного боку, опитування можуть давати кращий результат, бо тут працює принцип загального голосування, а не колегія виборників, як під час президентських виборів, адже результати колегії можуть не збігатися з думкою більшості. З іншого боку, свої корективи вносить традиційно низька явка виборців на проміжних виборах – навіть якщо молодь, скажімо, і підтримує демократа Бето О’Рурка в Техасі, якщо вони на вибори не прийдуть, їхній ентузіазм на результати виборів не вплине.

Які питання цікавлять американців?

Основні питання, які цікавлять американців, – реформа охорони здоров’я, імміграція, освіта та контроль за зброєю.     На карті можна побачити, які теми мешканці того чи іншого штату найбільше обговорюють в соціальних медіа. Президент Трамп, призначення судді Верховного суду, економіка….

Російське втручання в американські вибори чи російська агресивна політика у світі? Ні, такого немає. Соціолог Роберт Бліззард сказав в інтерв’ю Washington Post, що він провів сто фокус-груп і жоден з респондентів не загадав Росію. Навіть кандидати від Демократичної партії уникають російської теми, надаючи перевагу внутрішнім питанням під час спілкування з виборцями.

За кого голосують українці?

Українці голосують як за республіканців, так і демократів. Найбільшу політичну вагу вони мають у штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі, Каліфорнія, Вашингтон, Огайо, Нью-Йорк та Іллінойс. Свої інтереси українці відстоюють не лише індивідуально на виборчій дільниці, а і через чисельні громадські організації, таки як Український Конгресовий Комітет Америки, Фундація Україна-США, Українсько-Американська Координаційна Рада, Українська Федерація Америки та інші.

Чи може розслідування Роберта Мюллера вплинути на результати виборів?

Розслідування російського втручання у вибори Роберта Мюллера вже дало певні результати. Зі слідством співпрацюють люди з найближчого оточення Дональда Трампа – екс-керівник його виборчої кампанії Пол Манафорт, колишній радник з нацбезпеки Майкл Флінн, колишній особистий юрист Трампа Майкл Коен.

Поки що на підтримку Трампа його основним електоратом ані це, ані інші скандали не впливають. У республіканських праймеріз – попередніх виборах – за невеликим виключенням перемагали ті кандидати, чиї позиції є найближчими до політики президента та яких він публічно підтримав.

Втім, Мюллер ще не завершив слідство і його результати, якщо оприлюднені найближчим часом, можуть стати так званим «жовтневим сюрпризом», який ще може вплинути на результати виборів.

За яких умов демократи можуть розпочати процедуру імпічменту президента Дональда Трампа?

Аби розпочати процедуру імпічменту, демократам необхідно отримати більшість, перш-за-все, в Палаті представників, а краще – в обох палатах. Процедура імпічменту дуже складна, але якщо коротко, Палата представників виступає в ролі прокурора, а Сенат – в ролі суду присяжних. Отже ініціатива йде саме від Палати. Якщо підтримки цьому процесові в Сенаті не буде – за умови республіканської більшості – то розпочинати цей процес теж сенсу не буде. І, звичайно, аби розпочати процедуру імпічменту необхідно мати серйозні підстави – порушення закону.

Втім, навіть маючи одну палату Конгресу, демократи можуть значно посилити тиск на Адміністрацію, ініціюючи різноманітні розслідування та слухання.

Чи є ці виборчі перегони роком жінки?

Однозначно. Цього року рекордна кількість жінок – 257 – змагаються за місця в Палаті представників та Сенаті. Також рекордна кількість жінок балотується на посаду губернаторів штату, а в деяких округах – жінки змагаються між собою.

Також жінки менше підтримують Трампа та його політику ніж чоловіки. За опитуванням Post – ABC, 66 % жінок не схвалюють те, як Дональд Трамп виконує обов’язки президента, порівняно з 54 % чоловіків. Найкритичніше до президента ставляться жінки з вищою освітою та такі, що належать до меншин, що, у свою чергу, позначиться на шансах кандидатів від Республіканської партії.

Чи захищений голос виборця?

Важко сказати. З одного боку, президент Дональд Трамп підписав виконавчий указ, який дає можливість запроваджувати санкції проти іноземців, які підозрюються у втручанні в американські вибори. Представники уряду заявляли, що вони серйозно ставляться до загрози як атак на інфраструктуру виборів з боку іншої країни, так і до розповсюдження дезінформації, зокрема в соціальних мережах. З іншого боку, небажання Дональда Трампа публічно визнати намагання росіян вплинути на вибори президента, змушує багатьох оглядачів припускати, що цей досвід не був повноцінно врахований під час підготовки до проміжних виборів.

Перемога кого з кандидатів може стати історичною?

За посаду губернатора в штаті Колорадо змагається демократ Джаред Поліс, родина якого іммігрувала у США з території сучасної України на початку 20-го століття. У віці 25-ти років Поліс заснував вже три компанії, продавши які став мультимільйонером. Потім він заснував школи для дітей іммігрантів та безхатьків. У 33-роки – обрався до Конгресу, де увійшов в п’ятірку найбагатших законодавців. Його статки оцінюються у суму від 93 до 390 мільйонів доларів. Сьогодні, у віці 42-х років, він змагається за посаду губернатора, обіцяючи безкоштовну освіту та перехід на повністю відновлювальні джерела енергії до 2040-го року. У разі перемоги він стане першим губернатором штату Колорадо, який є євреєм та відкритим гомосексуалістом.

У разі перемоги демократ Ендрю Гіллам стане першим афроамериканцем – губернатором штату Флорида, Стейсі Адамс – першим губернатором- чорношкірою жінкою в принципі (вона балотується у штаті Джорджія), Марша Блекберн – першою сенаторкою від штату Теннесі, Рашіда Тлаїб у Мічигані та Ілхан Омар в Міннесоті – першими мусульманками в Палаті представників, а демократка Крістін Голквіст вже стала першою жінкою-трансгендером, яку номінували на посаду губернатора.

https://ukrainian.voanews.com/a/ten-question-on-elections-/4609272.html

Previous post

Болтон: Путін хотів би провести другий саміт з Трампом

Next post

Гібридна дружба України й Білорусі: що показала зустріч президентів у Гомелі

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *