Ми вже писали, що комплексний пакет допомоги Україні з боку НАТО, затверджений на саміті Альянсу, має зібрати докупи всі “натівські” проекти, а також частину двосторонньої допомоги, що надається Києву зараз.
Та якою є ця допомога?
Американська адміністрація по завершенню саміту Україна-НАТО оприлюднила “збірник фактів”, де перерахувала всі існуючі лінії допомоги.
В Америці недарма роблять цей підрахунок – там хочуть зрозуміти, де найбільше потрібна додаткова підтримка.
“Військове співробітництво США та України переходить від “реагування на кризу” до довгострокового партнерства”, – йдеться в публікації.
Його мета – розвиток більш підготовлених Збройних сил України, здатних взаємодіяти з НАТО.
Що ми отримуємо від США?
У рамках двосторонньої допомоги США у 2016 фіскальному році надають Україні $335 млн. В підсумку загальний обсяг допомоги США з 2014 року складе понад $600 млн.
“Це партнерство допоможе Україні ефективно захищати і забезпечувати свою територіальну цілісність, поглибить інституційні реформи і поліпшить процес розробки вимог до захисту ресурсів та управління ними”, – відзначають у Вашингтоні.
Пакет допомоги від США включає двосторонню підтримку в трьох основних сферах.
Навчання: 350 американських військових інструкторів проводять навчання п’яти батальйонів Збройних сил України та одного батальйону Сил спеціальних операцій, а також допомагають у розробці довгострокового плану підготовки кадрів.
Обладнання: контрартилерійські і контрмінометні радари, засоби зв’язку, засоби навчання, логістична інфраструктура та ІТ-системи, тактичні безпілотні літальні апарати і медичне обладнання.
Радники: зміцнення реалізації ключових реформ, таких, як розвиток громадянського контролю, підвищення ефективності та прозорості і боротьба з корупцією.
Крім того, багатонаціональна Об’єднана комісія з реформи оборони і співпраці в області безпеки з Україною (MJC), на чолі з США у партнерстві з Канадою, Литвою, Великою Британією, оцінює українські вимоги та пріоритети підготовки, обладнання та консультаційні ініціативи.
США і Україна також проводять щорічні навчання в Україні – наземні миротворчі Rapid Trident і навчання військово-морських сил Sea Breeze в Чорному морі.
“Ці навчання спрямовані на зміцнення взаємодії та регіональної безпеки, а також надсилають важливий сигнал надії для України та інших регіональних партнерів. Україна також бере участь в інших навчаннях, які США проводять в Європі”, – зазначають у Білому Домі.
Чим допомагає НАТО?
Отже, повертаємося до нових рішень Альянсу щодо підтримки України, ухвалених на Варшавському саміті.
Комплексний пакет допомоги, схвалений у Варшаві, дозволить впорядкувати та підвищити допомогу НАТО за кількома напрямами.
Якого обсягу набуде ця підтримка через виконання Варшавських рішень – побачимо згодом. А наразі – надаємо перелік вже наявних програм.
Консультаційна підтримка: резиденти і нерезиденти НАТО і консультанти країн-союзників надають допомогу Україні в широкому колі питань безпеки, в тому числі організації та стратегічних реформах.
Військова реформа: основна допомога включає потенціал та інституційне будівництво, підвищення кваліфікації цивільних працівників та стратегічні комунікації.
Військова освіта: фахівці НАТО співпрацюють з вісьмома оборонними інститутами, трьома навчальними центрами, Дипломатичною академією України з метою підвищення кваліфікації співробітників і розробки навчальних програм, які відповідають західним стандартам.
Протидія саморобним вибуховим пристроям (СВП) і розмінування: НАТО проводить операції з гуманітарного розмінування та реалізує проект з підвищення потенціалу України для протидії СВП.
Знешкодження вибухонебезпечних предметів: союзники надають підтримку Україні в утилізації застарілої стрілецької зброї, легких озброєнь, боєприпасів і протипіхотних мін.
Окремий напрямок допомоги з боку НАТО – так звані “трастові фонди“, які забезпечують і фінансування, і консультативну підтримку.
Через агресію Росії проти України лідери країн НАТО на саміті в Уельсі в 2014 році створили чотири трастові фонди для підтримки України: Командування, управління, зв’язок і комп’ютери (С4); Логістика та стандартизація; Кібероборона; Військова кар’єра; Медична реабілітація.
Ще один фонд, який спеціалізується на розмінуванні, був створений згодом, після саміту в Уельсі.
Допомога США і НАТО
для Грузії та Молдови
Україна – не єдина держава, що потерпає від російської агресії, і тим більше не єдина, якій західні партнери надають допомогу.
США в останні роки збільшили двосторонню допомогу в сфері безпеки для Грузії, щоб підвищити обороноздатність і спроможність збройних сил до взаємодії з НАТО.
У 2015 році США надали $20 млн військової допомоги, внаслідок чого загальна сума допомоги зросла до $30 млн. Грузія бере участь у дев’яти щорічних навчаннях, що фінансуються США.
“Допомога у сфері безпеки для Грузії залишається на високому рівні у 2016 році і, за прогнозами, залишиться такою наступного року”, – заявляють у Вашингтоні.
На саміті НАТО в 2014 році був прийнятий основний пакет НАТО-Грузія (SNGP),
його мета – зміцнити обороноздатність Грузії і допомогти їй у підготовці до членства в Альянсі.
Наразі Альянс створив у Грузії офіс зв’язку НАТО (NLO) та Спільний Навчальний центр (СТЕК), через які надаються консультації щодо комплектування, стратегічного та оперативного планування, військової поліції та стратегічної комунікації. НАТО також надає допомогу у створенні грузинського логістичного потенціалу.
США минулого року збільшили військову допомогу Молдові в рамках Європейської ініціативи запевнення (European Reassurance Initiative) майже на $10 млн, до $11,25 млн.
Кошти підуть на обладнання для безпечних комунікацій, мобільність та медичне устаткування. “Сполучені Штати будуть продовжувати приділяти пріоритетну увагу безпековій допомозі для Молдови у 2016 та 2017 роках”, – зазначили у Білому домі.
НАТО втілює затверджений у 2015 році поетапний пакет оборони і безпеки для Молдови (DCB). Перший пропонує допомогу команди експертів НАТО з питань реформи оборони у розробці нової стратегії національної безпеки та стратегії національної оборони і національної військової стратегії.
Другий етап передбачає надання допомоги і консультації в розвитку наземних та військово-повітряних сил Молдови, командування та управління, навчань та інфраструктури, кібероборони та військової освіти, а також допоможе у боротьбі з корупцією.
http://www.eurointegration.com.ua/articles/2016/07/12/7051954/
Comments