Богдан Цюпин
Незалежне розслідування підтверджує величезні масштаби обстрілів України російською артилерією влітку 2014 року. Організація Bellingcat оприлюднила 21 грудня звіт з доказами сотень обстрілів із території Росії. Звіт називає данічерговим підтвердженням неоголошеної війни Росії проти України.
Bellingcat – об’єднання незалежних розслідувачів, які здобули репутацію зокрема розслідуванням збиття малайзійського авіалайнера над Донбасом у липні 2014 року.
Вони виявили і простежили маршрут російської ракетної установки «Бук», з території Росії на Донбас і навіть встановили російський військовий підрозділ, який може бути причетний до збиття літака.
Тепер, використовуючи дані загальнодоступних супутникових знімків за період літа – початку осені 2014 року, Bellingcat розкриває масштаби дій російської армії.
«Це було систематичне намагання російських військових знищити українські сили, розташовані тоді уздовж кордону з Росією влітку 2014 року», – каже автор звіту Шон Кейс.
«І саме це – нове. Раніше ми вважали, що йшлося про спорадичні напади, але, базуючись на висновках цього звіту, ми тепер знаємо, що це була великомасштабна спроба – фактично акт війни Російської Федерацій проти України, щоб знищити українські військові підрозділи», – наголошує Кейс.
Bellingcat повідомляє про докази принаймні 149 окремих випадків транскордонних обстрілів України російськими військами влітку 2014 року.
Супутникові фото
Використовуючи супутникові знімки й опрацьовані Bellingcat методи геолокації фотографій та відео у відкритому доступі в інтернеті, розслідування виявило артилерійські позиції на російському боці кордону.
За кількістю вибухових кратерів на українській території автори звіту підрахували, що з російського боку по Україні улітку 2014 року були випущені тисячі артснарядів.
За цими даними, російські збройні сили почали артилерійські обстріли на початку липня 2014 року і активізувалися у серпні та вересні.
Сліди обстрілів української території з боку Росії виявлені уздовж цілої смуги бойових дій у Донецькій та Луганській областях.
Bellingcat заявляє, що помилки у висновках можливі лише у разі, якщо хтось навмисне сфальшував супутникові знімки, але усіх їх можна звірити і підтвердити.
Comments