Міжнародний жіночий день – одне з найбільш зворушливих і ніжних свят. 8 березня відзначають вже протягом сотні років, і насправді воно символізує дух боротьби прекрасної половини людства за свої права.
8 березня в початку ХХ століття: свято сильних духом і активних жінок На початку минулого століття жінки Європи і США почали активно добиватися рівності в правах з чоловіками, можливості брати участь у виборах, поліпшення умов праці. Так, перша масова демонстрація робітниць фабрик пройшла в Нью-Йорку 8 березня 1908, а ще через два роки в Данії відбулася конференція, на якій активістки Європи і Америки об’єдналися в своїх прагненнях. Головними вимогами тих років були: отримання жінками виборчого права, участь у вирішенні соціальних проблем нарівні з чоловіками, скорочення тривалості робочого дня, підвищення заробітних плат.
Саме на датській конференції в 1910-му виступила німецька комуністка Клара Цеткін з пропозицією встановити один з днів у році, коли жінки різних країн і континентів будуть збиратися разом, щоб заявити про свої права і залучити до цього увагу світової громадськості. Дату відразу вибрати не вдалося, тому кілька років
Жіночий день проходив у різні дні, а після отримання жінками виборчого права, традиція і зовсім втратила популярність у Європі. Хоча питання про нерівні умови при прийомі на роботу та оплату праці, які піднімали активістки на демонстраціях в минулому столітті, актуальні й досі.
Міжнародний жіночий день за часів СРСР У Радянському союзі свято 8 березня було “червоним днем календаря”, і відзначалося в пам’ять про одну знакову подію в історії СРСР, ініціатором якої також були жінки. 8 березня (23 лютого за старим стилем) 1917 року на вулиці Петрограда вийшли працівниці однієї з текстильних фабрик міста. Вони вимагали рівних прав у суспільстві та поліпшення умов праці. До них приєднувалося все більше і більше людей, в тому числі і чоловіки.
Пізніше, на соціалістичній конференції жінок, дата 8 березня була проголошена святом в пам’ять про події 1917 року в Санкт-Петербурзі. За рішенням уряду СРСР, в 1966 році Жіночий день став офіційним вихідним днем. І після розпаду Союзу 8 березня залишається державним святом у багатьох колишніх республіках. В Україні 8 березня – офіційний вихідний, хоча вже кілька років поспіль ведуться дискусії про зміну статусу свята. В Українському інституті національної пам’яті пропонують перейменувати його на День захисту прав жінок і зробити робочим днем.
https://styler.rbc.ua/ukr/zhizn/tsvetah-konfetah-samom-dele-znachit-8-marta-1520424253.html
Comments