Велика Британія залишає Євросоюз. А Девід Кемерон іде у відставку. Підрахунок голосів закінчили о 9 ранку за київським часом. За вихід – проголосували 51,8 відсотка виборців. Це 17 мільйонів 400 тисяч людей. Розрив із противниками виходу – трохи більше мільйона. Шкодують але водночас поважають – так лідери Євросоюзу відреагували на рішення британців залишити ЄС. У Євросоюзі просять Лондон якомога швидше почати переговори щодо від’єднання. Водночас деякі європейські політики закликають провести референдуми щодо виходу з ЄС і в своїх країнах.
Велика Британія має якомога швидше почати переговори про вихід з ЄС. Утім, поки вони не завершаться, Сполучене Королівство і далі залишатиметься його членом. Про це йдеться у спільній заяві президента Єврокомісії, голови Європейської ради та прем’єр-міністра Нідерландів, які нині головують у ЄС. А за словами президента Європарламенту Мартіна Шульца, головними завданнями країн-членів ЄС у найближчий час будуть збереження стабільності та запобігання фінансової кризи.
Суворим випробуванням для Європи вихід Британії із ЄС назвав президент Франції Франсуа Олланд. “Європа вже не буде такою, якою була. Тепер люди чекають від Європейського Союзу підтвердження своїх цінностей: свободи, толерантності та миру”, – заявив французький лідер.
Через рішення британців вийти з ЄС країни-члени об’єднання мають переглянути політику щодо міграції та оборони, каже міністр закордонних справ Італії Паоло Джентілоні. “Оскільки тривалий період невизначеності створює великі проблеми, нам необхідно якнайшвидше вирішити, який процес виходу, щоб бути чіткими не лише перед ринками, але перед європейськими громадянами”, – сказав глава МЗС.
За словами генсека НАТО Єнса Столтенберга, додатковий розділ у Європі лише додасть невизначеності, яку переживають європейські союзники НАТО. Але в оборонній сфері нічого не зміниться. НАТО й надалі залишатиметься гарантом безпеки у Європі.
“Велика Британія залишатиметься сильним союзником по НАТО, і надалі відіграватиме свою провідну роль в нашому альянсі. Сильне, згуртоване і рішуче – НАТО залишається найважливішою опорою стабільності в неспокійному світі, а також одним із ключових елементів для міжнародного миру та безпеки”, – зазначив Столтенберг.
“Початком кінця Євросоюзу” назвав результати британського референдуму лідер Партії незалежності Сполученого королівства Найджел Фарадж. На його думку, тепер й інші країни почнуть боротьбу за незалежність. До аналогічного референдуму у Франції закликала Марін Ле Пен, лідер ультраправої партії Національний фронт. Провести референдум щодо виходу з ЄС обіцяє в разі перемоги на виборах і нідерландський праворадикальний політик Герт Вілдерс.
Угорський прем’єр Віктор Орбан – певен: Brexit – прямий наслідок проблеми мігрантів. Міністр закордонних справ Польщі вважає, що поки що результати британського референдуму жодним чином не вплинуть на життя поляків. А от прем’єр Чехії Богуслав Соботка – виступив із заявою про необхідність негайних змін у Євросоюзі, щоб зміцнити підтримку громадян.
Comments