Реформа держзакупівель в Україні стартувала ще в лютому 2015 року, коли Система публічних електронних закупівель ProZorro почала працювати в тестовому режимі.

Однак далеко не всі держустанови нашої країни поспішили перейти на електронні торги добровільно. 1 серпня 2016 року, відповідно до Закону “Про державні закупівлі”, всі без винятку державні замовники зобов’язані проводити надпорогові торги через ProZorro (понад 200 тис. грн для товарів і послуг та понад 1,5 млн грн для робіт).

З цього моменту минув рівно рік і експерти торгового майданчика Zakupki.Prom.ua – офіційного учасника системи ProZorro – підсумували результати впровадження системи.

Головні підсумки

За весь час роботи ProZorro (близько 2,5 років) в ній провели майже 540 тис. конкурентних торгів.

При цьому 75% з них припало на останній, обов’язковий рік. А ось показник економії за останні 12 місяців – ще більший – майже 90% від загальної цифри.

В цілому ж головні підсумки роботи системи виглядають таким чином:

Лідери попиту

За рік обов’язкового використання електронної системи найбільше державних грошей – понад 107 млрд грн – було витрачено на придбання нафтопродуктів, палива та електроенергії.

Хоча цю категорію товарів майже наздогнали роботи, пов’язані з об’єктами завершеного і незавершеного будівництва – вони обійшлися майже в 102 млрд грн.

За кількістю оголошених конкурентних торгів протягом усього часу роботи ProZorro в лідерах залишаються продукти харчування і напої (за очікуваною вартістю вони на п’ятому місці). За останні два з половиною роки в системі для їх придбання було проведено понад 65 тис. тендерів.

Однак є й інші категорії, які також стабільно залишаються в лідерах за рівнем попиту:

Регіони-рекордсмени

Безумовним рекордсменом за кількістю оголошених торгів був і залишається Київ з показником, який перевищує 93 тис. тендерів за останні 12 місяців. Це легко пояснюється розташуванням в столиці органів центральної влади та великих промислових підприємств. Вони проводять велику кількість закупівель, очікувана вартість яких може обчислюватися мільярдами. Саме тому в загальному регіональному рейтингу Київ не береться до уваги.

Серед усіх регіонів України за час роботи ProZorro виділяється Дніпропетровська область.

З одного боку, місцева влада ще в 2015 році зобов’язала своїх держзамовників проводити в електронному вигляді всі закупівлі понад 3 тис. грн. З іншого – в регіоні ведеться ретельний моніторинг роботи закупівельників на предмет їх чесності та відповідності принципам роботи системи.

Все це допомагає забезпечувати велику кількість торгів, що проходять через ProZorro, і підвищувати їх якість.

В цілому рейтинг топ-регіонів за рік обов’язкової роботи системи виглядає так:

  • дані зібрані за конкурентними процедурами за період з 1 серпня 2016 по 1 серпня 2017 року.

Оксана Ферчук, керівник торгового майданчика Zakupki.Prom.ua

http://news.finance.ua/ua/news/-/407474/oksana-ferchuk-obovyazkova-prozorrost-pro-rezultaty-publichnyh-elektronnyh-zakupivel-u-tsyfrah

Previous post

Орест Дейчаківський, колишній політичний радник Гельсінської комісії США: Санкції проти Росії – це сильний меседж Конгресу для Трампа

Next post

Віце-прем’єр І.Климпуш-Цинцадзе: Україна хотіла б перейти у відносинах з ЄС із кредитів на гранти

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *