Богдана Костюк
По обидві сторони Атлантики обговорюють результати візиту президента США Дональда Трампа в Європу – до Польщі і на саміт «Групи двадцяти» у німецькому Гамбурзі. І якщо європейців потішила заява Трампа про готовність охороняти та захищати Європу, то у Києві звернули увагу на слова про готовність США «підтримувати мир та безпеку у Центральній Європі» та імовірність «відповіді» Росії за її «дестабілізуючу поведінку».
На полях зустрічі «Групи двадцяти» президенти США і Росії обговорювали безпекові питання, серед яких – в Україні і Сирії, втручання Росії у президентські вибори у США, ракетно-ядерну проблему Північної Кореї. Як у Києві відреагували на заяви та виступи президента Трампа?
На спільній прес-конференції з державним секретарем США Рексом Тіллерсоном, що відбулася вже після європейського турне президента США у Києві (9 липня), президент Петро Порошенко повідомив про наявність «потужного сигналу підтримки української держави».
«Я вдячний за цей символічний і своєчасний візит до Києва, відразу після переговорів у Гамбурзі на саміті G20. Ми дуже детально проінформовані про те, що говорилось, скоординували наші подальші дії, і впевнені у тому, що перша зустріч президентів США і Росії, де обговорювалось і питання ситуації на Донбасі, і що робити з поведінкою Росії по недотриманню мінських домовленостей», – поінформував Порошенко про результати переговорів з держсекретарем США.
Він також висловив сподівання, що США більш активно долучатимуться до міжнародних переговорів, які стосуються відновлення територіальної цілісності України. Серед іншого, цьому посприяє і призначення нового спеціального представника щодо переговорів з урегулювання ситуації в Україні Курта Волкера.
«Курт Волкер залишається з нами на декілька днів для того, щоб ми не підвішували питання (імплементації Мінських угод – ред.), не підвішували його, а одразу ж починали ефективну і дуже добре скоординовану співпрацю. Пане Курт, я сподіваюсь, що Ваш багатий досвід у поєднанні з Вашою рішучістю прискорить переговорний процес і скоординує наші дії, які дозволять нам розраховувати на повну імплементацію Мінських угод з боку Російської Федерації», – зазначив Порошенко, звертаючись до спецпредставника Вашингтону.
Захід – Росії: виконуйте мінський формат
Європейське турне президента США Трампа надало нового імпульсу міжнародній боротьбі за Україну, зазначають експерти. А результати переговорів президентів США і Росії на саміті «Групи двадцяти» вони вважаютьоднією з ознак «дипломатичної поразки» Кремля.
Несподівано для багатьох політиків і дипломатів президенти Польщі і США у Варшаві продемонстрували проукраїнську позицію, вважає політолог Олександр Солонтай. На його думку, Трамп фактично підтримав Дуду, який поставив амбітне завдання – перетворити Польщу на регіонального лідера. Відтак, лідер Польщі несе відповідальність за збереження східного кордону НАТО та Євросоюзу і за підтримку України, яка, зі свого боку, також боронить цей кордон за умов гібридної війни проти неї Росії, каже експерт в інтерв’ю для Радіо Свобода.
«Нам це тільки на користь. До того ж Трамп, порушуючи українське питання у тих чи інших контекстах, прямо чи опосередковано, виконує ті зобов’язання, які були взяті Сполученими Штатами задовго до того, як сам Трамп з’явився у політиці», – зауважує Солонтай і нагадує, що мова йде про Будапештський меморандум 1994 року.
«Українське питання розглядалось без участі України» – Висоцька
Не всі в Україні позитивно розцінюють той факт, що переговори президента Трампа з російським колегою та іншими лідерами «Групи двадцяти» щодо України відбулись без участі представників самої України. Київський журналіст і політолог Тетяна Висоцька зауважує, що вирішення питань, пов’язаних з Україною, без участі представників України, неприпустиме.
Фактично, за таких обставин Україна перетворюється на об’єкт, а не суб’єкт міжнародної політики, а то і просто на «сіру зону», за яку ведуть боротьбу лідери сильніших держав, зауважує експерт.
«Українське питання розглядалось без участі України. Українське питання було одним з головних на саміті «Великої двадцятки», тому, якби Україну поважали як суб’єкта міжнародних відносин, президента Порошенка потрібно було б запросити хоча б на якусь одну із зустрічей у рамках саміту «Групи двадцяти», – пояснює Висоцька свою позицію у розмові з Радіо Свобода.
Ще один тривожний сигнал з боку західних партнерів України – це заяви, що влада у Києві лише імітує реформи, а насправді їх не впроваджує. Про це, як пише Центр протидії корупції, йшлося на переговорах у Києві між Порошенком і Тіллерсоном.
Держсекретар США визнав, що на Україну чекає «багато роботи попереду для того, щоб продовжити ці реформи, щоб гарантувати безпеку України, а також економічні досягнення в Україні». Громадські ж активісти упевнені, що без реальних реформ і справжньої боротьби з корупцією західні партнери «втомляться» від України.
Comments