Напевно, немає такої людини, яка хоча б раз у своєму життя не стала жертвою такого явища, як маніпуляція. Нами можуть маніпулювати в родині, на роботі, у громадському транспорті, в магазині – загалом де завгодно. Раніше я вже писав про базові способи якими нами маніпулюють на побутовому рівні. Способи із попередньої статті часто люди використовують несвідомо, тобто не задумуючись над тим, що роблять спробу кимось маніпулювати. Ця стаття розкаже про конкретні психологічні техніки, які навмисне використовують “професійні маніпулятори”(продавці, маркетологи, торгові агенти і т.п.).

Багаторічна практика показує, що маніпулювання свідомістю і поведінкою людини може бути двох основних видів, і це: відкрите управління (спроби змусити виконати ту чи іншу дію, яке нав’язується опоненту) і приховане управління (маскування керуючого дії таким чином, щоб людина не зрозуміла, що є об’єктом маніпулювання).

Сучасні психологи і ряд інших фахівців у даній області вели і ведуть активні дослідження цього питання, що дозволило їм виділити цілу класифікацію маніпуляцій. Розглянемо лише деякі способи маніпуляцій:

«Якірна» техніка

– «Якірну» техніку можна назвати найбільш ефективним способом маніпулювання особистістю (якір – це певна асоціація, що викликає у нас потрібні почуття, спогади, це явище може реалізовуватися в різних модальностях: слухових, зорових або кінетичних). Наприклад, по телебаченню показують рекламу, де під певну мелодію люди їдять апетитні блюда. Після кількох десятків разів перегляду такої реклами, у людини формується слуховий якір. І кожного разу, коли людина буде чути цю мелодію, вона буде повертатися то того емоційного стану, в якому вона була під час перегляду реклами, тобто у людини посилиться почуття голоду. А тепер уявіть, що буде, якщо ця мелодія буде звучати поряд із певним закладом громадського харчування…

Техніка «вибір без вибору»

Людині дають кілька можливостей на вибір, але насправді кожен із варіантів цілком влаштовує маніпулятора. Наприклад, продавець може запитати у покупця: «Яким способом останній готовий оплатити товар?». Таким питанням маніпулятор  не ставить під сумнів те, що клієнт готовий зробити покупку, натомість дає клієнту лише вибір способу оплати.

«Полярна реакція»

Найбільш ефективна техніка маніпуляції тими людьми, які звикли все робити навпаки. Тому для досягнення потрібної мети достатньо лише правильно поставити питання і спровокувати співрозмовника на необдуманий вчинок. Уявіть клієнта, який після години спілкування із продавцем готовий купити автомобіль. Але висока ціна не дає покупцю прийняти остаточне рішення. Такі вагання продавець може розвіяти простим твердженням: “А й справді, цей автомобіль для Вас надто дорогий…”. Зачеплена гордість покупця викличе зворотню реакцію і автомобіль вже за кілька хвилин буде продано!

«Розрив шаблону»

В більшості випадків кожна людина звикла діяти за певними шаблонами, але як тільки маніпулятор змінює його, ми губимося і реагуємо на маніпуляцію, думаючи лише про те, як вийти із ситуації із мінімальними втратами.

«Забалакування»

Маніпулятор веде спілкування в дуже інтенсивному темпі, часто міняючи тему розмови, що змушує людину втратити пильність, а в потрібний момент фахівець з маніпуляціям знову повертається до актуального для нього питання, з якого він почав своє спілкування.

Це лише незначна частина тих технік, які використовуються маніпуляторами, і для протистояння їм потрібно вчасно зреагувати, що, на жаль, не завжди буває просто.

http://how-to-do.org/psyholohichni-tehniky-yakymy-namy-manipulyuyut/
Previous post

The NATO-Russia Exercise Gap

Next post

Україна надзвичайна: 30 неймовірних фактів про Україну, які ніхто не знав

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *