Сьогодні за людську увагу, поруч зі звичайними паперовими книжками, борються численні гаджети, телебачення та інтернет, театри та кіно. Часом здається, що у нерівному бою віддруковані книги, численні бібліотечні полиці не мають шансів на перемогу, однак видавцям і досі вдається випускати нові томи, відкриваються бібліотеки-кав’ярні, а книжкові виставки збирають тисячі відвідувачів. 

Ми поговорили з керівником Фундації Дарини Жолдак Сашею Кольцовою про благодійність у справі залучення дітей до читання, тонкощі виховання любові до книги та її власні літературні вподобання.

 

Як виникла ідея акції 100 тисяч нових книг дітям? Якими були сподівання від її реалізації та чи вдалося досягти усього задуманого?

У це важко повірити, але у час гаджетів люди все ще відвідують бібліотеки – діти, пенсіонери, студенти, особливо в сільській місцевості радо ходять до читалень. Часом бібліотека є справжнім серцем і культурним осередком селища. Там і хаб, і коворкінг, і лекторій, і місце для побачень.

Фундація Дарини Жолдак вже проводила збір книг для сільських бібліотек у 2015 році, тоді нам вдалось зібрати понад 70000 книжок, але багато з них були вживаними і застарілими. Тому в 2017-2018 році ми вирішили зосередитись не лише на новій літературі, яку будемо закуповувати для активних бібліотек, але й на допомозі бібліотекарам та вчителям, і створили для них ігровий практикум Як приборкати Книжкозавра.

 

Звісно ж, бібліотеки в Києві та великих містах забезпечені книгами краще, ніж у маленьких містечках та селах. Як відбувався відбір 500 бібліотек, які беруть участь у вашій акції?

Зареєструватись може будь-яка бібліотека на сайті zholdak.org – зараз їх 320, плануємо охопити 500. Умови участі прості: проводите заняття за практикумом Фундації, присилаєте фотозвіт та заповнюєте на сайті анкету – отримуєте книжки.

 

На вашому сайті можна знайти численні подяки від бібліотек, що неабияк мотивує до нових ідей. Які приємні враження запам’яталися вам найбільше за час збору та передачі книжок?

Це подяки за минулу акцію:). Найкраще у цій ще попереду, оскільки ми лише завершили збір коштів: у відділеннях Нової пошти можна було купити наліпку акції за 5 гривень, і ці кошти йшли на закупівлю книжок. Зараз ми знаходимось на етапі вибору та придбання книжок. Просто очі розбігаються, хочеться купити дітям книги, які справді інтригуватимуть, захоплюватимуть, те, що їм би не дісталось у рамках державних закупівель.

Взагалі неймовірно приємно знати, що тисячі дітей по всій Україні в ігровій формі вчаться читати, і ми до цього причетні. Мені здається, книга, що вчасно потрапляє людині до рук, може змінити її життя на краще.

Чи можуть сьогодні книги здолати гаджети у житті дитини? Що для цього потрібно і як, на вашу думку, варто навчати любові до читання?

По-перше, читати самим і так, щоб дитина це регулярно бачила. Читати їй вголос змалку. По-друге, не примушувати і не шантажувати гаджетами. У кожному віці свої хитрощі, але чим раніше, тим краще. “Підкидати” книжки за мотивами улюблених мультфільмів. Дозволяти купувати будь-яку книжкову маячню, і не засуджувати смак дитини, пропонувати продовжити абзац з улюбленої книжки і придумувати альтернативні кінцівки казкам. Разом відвідувати книжкові ярмарки, пропонувати написати книжку разом по реченню всією родиною. Шукати найдурніші слова на сторінках. Фокуси і магія, коротше кажучи.

 

Які книги надихають вас особисто, надають сил та ідей для нових здійснень?

Зараз я більше читаю бізнес літературу, але коли є можливість взяти до рук гарну художню прозу – це справжнє щастя. Просто рідко можу собі дозволити просто полежати годинку з книгою. Зараз намагаюcь дочитати Нескінченний жарт (роман американського письменника Девіда Фостера Воллеса) – вона англійською, тому не так швидко, як могла би. Сторінка перед сном.

Книги відкривають неймовірні можливості у будь-якому віці. Це можливість прожити обставини, які не пропонує власна біографія і прекрасний інструмент для нашого мозку переживати і примірювати на себе інший досвід. Книги – один з найефективніших “покращувачів” життя.

 

Розмовляла Марія Кацабій

 

Саша Кольцова: Книги – один з найефективніших покращувачів життя

Previous post

Ізраїль категорично проти скандального польського закону про Голокост

Next post

Палата представників США ухвалила законопроект про посилення кіберспівпраці з Україною

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *