Тетяна Ворожко
Шостого листопада у США пройдуть проміжні вибори. Хоча до них прикута менша увага, ніж до президентських, вони є важливими – їх результат може вплинути як на місцеву політику, так і на політичний розклад у Конгресі та, за певних умов, – майбутнє президента Дональда Трампа і всієї країни. Цей блог – про те, кого обирають американці, якими є шанси демократів та республіканців отримати більшість в Конгресі, за яких умов може бути розпочата процедура імпічменту, за кого голосують українці та про інші особливості цієї виборчої кампанії.
Кого обирають американці?
На цих виборах американці обиратимуть 435 членів Палати представників та 33 сенаторів. Термін конгресмена – 2 роки, сенатори представляють інтереси своїх виборців у Вашингтоні 6 років, отже кожні 2 роки переобирається уся Палата представників та третина Сенату.
Також того ж дня громадяни візьмуть участь в місцевих виборах – обиратимуть понад 6 тисяч депутатів та інших виборних представників на рівні штатів та тисячі – на рівні округів. Тридцять шість штатів обиратимуть губернаторів.
В кого – демократів чи республіканців – кращі шанси перемогти в Палаті представників?
Для того, аби повернути собі Палату представників, демократам необхідно перемогти в 23 виборчих округах, які зараз мають республіканського представника у Вашингтоні. В багатьох з них під час минулих виборів перемогла Гілларі Клінтон. Соціологи оцінюють шанси демократів повернути собі Палату представників як досить високі.
А в Сенаті?
У Сенаті, де республіканці переважають демократів на 2 голоси, ситуація інша. Лише 9 республіканців переобираються, решта – демократи. І 10 представників Демократичної партії – в округах, де під час минулих виборів переміг Дональд Трамп. Втім, якщо демократам вдасться зберегти усі свої місця, для того, аби отримати більшість в Сенаті, їм необхідно здобути перемогу лише в трьох штатах, які мають сенаторів-республіканців. Експерти вказують, що вони мають шанс в Неваді, Аризоні та Теннессі.
Минулі вибори показали, як важко покладатися на соціологію. Під час проміжних виборів, з одного боку, опитування можуть давати кращий результат, бо тут працює принцип загального голосування, а не колегія виборників, як під час президентських виборів, адже результати колегії можуть не збігатися з думкою більшості. З іншого боку, свої корективи вносить традиційно низька явка виборців на проміжних виборах – навіть якщо молодь, скажімо, і підтримує демократа Бето О’Рурка в Техасі, якщо вони на вибори не прийдуть, їхній ентузіазм на результати виборів не вплине.
Які питання цікавлять американців?
Основні питання, які цікавлять американців, – реформа охорони здоров’я, імміграція, освіта та контроль за зброєю. На карті можна побачити, які теми мешканці того чи іншого штату найбільше обговорюють в соціальних медіа. Президент Трамп, призначення судді Верховного суду, економіка….
Російське втручання в американські вибори чи російська агресивна політика у світі? Ні, такого немає. Соціолог Роберт Бліззард сказав в інтерв’ю Washington Post, що він провів сто фокус-груп і жоден з респондентів не загадав Росію. Навіть кандидати від Демократичної партії уникають російської теми, надаючи перевагу внутрішнім питанням під час спілкування з виборцями.
За кого голосують українці?
Українці голосують як за республіканців, так і демократів. Найбільшу політичну вагу вони мають у штатах Пенсильванія, Нью-Джерсі, Каліфорнія, Вашингтон, Огайо, Нью-Йорк та Іллінойс. Свої інтереси українці відстоюють не лише індивідуально на виборчій дільниці, а і через чисельні громадські організації, таки як Український Конгресовий Комітет Америки, Фундація Україна-США, Українсько-Американська Координаційна Рада, Українська Федерація Америки та інші.
Comments