Попри усі негаразди останнім часом, вітчизняний кінематограф демонструє стабільну активність. Ми відібрали для вас найцікавіші екземпляри сучасної української кіноіндустрії, які вийшли у світ за останні рік-два.
Плем’я
Найнезвичайніший і найстрашніший вітчизняний фільм за весь період української незалежності. Фільм “Плем’я” – експеримент, “німе кіно XXI століття”, у якому ролі грають глухонімі непрофесійні актори. Автор відмовляється від звуку, усі персонажі користуються мовою жестів, яка не перекладається озвученням чи субтитрами. “Плем’я” – це драматична історія першого кохання глухонімого Сергія, який переходить в 11-тий клас інтернату для дітей. Сюжет побудований на стосунках героя з однокласниками та дівчиною Анею. Бюджет фільму склав 16 млн гривень.
В українському кінопрокаті стрічка з’явилася 11 вересня. Картина здобула відразу три нагороди, зокрема й Гран-прі на цьогорічному Канському кінофестивалі в паралельній конкурсній програмі “Тиждень критики”. 14 вересня на 19-му Міланському міжнародному кінофестивалі стрічку визнано найкращою художньою роботою 2014 року. Також фільм був одним із претендентів на подання від України на Оскар, однак програв дуель роботі Олеся Саніна – Поводир. Режисер стрічки Мирослав Слабошпицький на своїй сторінці у Facebook оголосив протест та висловив недовіру рішенню Українського Оскарівського комітету. Продюсер фільму заявив, що не задоволений складом Комітету й вважає його рішення нечесним. У своєму Facebook Мирослав зазначив: “Ми безумовно будемо апелювати до Американської кіноакадемії, і скоріше за все, Україну цього року дискваліфікують”.
Поводир, або у квітів є очі
Український Оскарівський комітет 9 вересня обрав фільм режисера Олеся Саніна, як такий, що представлятиме Україну в 2014 році у номінації “Фільм іноземною мовою” премії “Оскар”. Повнометражку зняла кінокомпанія “Пронто Фільм” за підтримки Державного агентства України з питань кіно. В основі сюжету: подорож Радянською Україною американського хлопчика Пітера й українського сліпого музиканта Івана Кочерги. Події фільму відбуваються на початку 1930-х років у СРСР у драматичні часи індустріалізації, колективізації, голодомору та знищення інтелігенції. Одну з головних ролей зіграла співачка Джамала.
Трубач
Олексій Горбунов, Володимир Горянський та інші у сімейному мюзиклі Анатолія Матешко. Головний герой картини грає на трубі в дитячому естрадно-духовому оркестрі «Березіль», який готується до участі в надзвичайно важливому конкурсі на приз мера. Головна умова конкурсу непроста – одним з номерів програми повинна бути авторська мелодія. Обдарований Коля пише зворушливого «Бурлаку», але трапляється непередбачене – засновник і беззмінний керівник «Березіля» потрапляє до лікарні. Чи зможе оркестр перемогти, незважаючи на хитрий план нового диригента?
Зелена кофта
Психологічний трилер режисера Володимира Тихого, з яким ми нещодавно проводили зустріч у Львові. Це моторошна історія юної дівчини, що намагається добитися справедливості у сучасній Україні, це також історія про байдужість українського суспільства до Євромайдану і війни… Дія фільму відбувається в наші дні. Події обертаються навколо зникнення маленького хлопчика. Коли міліція закриває справу, так і не розкривши її, старша сестра хлопчика вирішує взяти справу в руки і знайти брата сама. У неї навіть є підозри на рахунок того, хто вбивця, кому потрібно помститися. Тепер діло за малим, вловити випадок і покарати винного досить жорстокими методами.
Брати. Остання сповідь
Біографічний художній фільм про двох братів гуцулів. Вони немічні й старі відчайдушно змагаються за те, щоб пережити одне одного, незважаючи на вже виснажені хворобами і віком тіла. Та одного дня в життя чоловіків втручається жінка…Одного дня, письменниця потрапляє до маленького провінційного містечка в Карпатах і читає в місцевому монастирі лекцію про святих та юродивих. Серед слухачів – похилий чоловік на ім’я Войтко. Вона їде до нього на хутір. На якийсь час жінка опиняється в полоні обставин і не може покинути хутір. Письменниця поступово занурюється у життя Войтка, знайомиться з його братом Станіславом, що живе у будинку навпроти на Верховині. Вона стає єднальною ланкою поміж двома братами, сенс життя у котрих в двобої.
На цьогорічному Московському міжнародному кінофестивалі картина отримала відразу два призи: «Срібний Георгій» за найкраще виконання жіночої ролі Наталією Половинкою та Приз журі російської кінокритики.
DELIRIUM
Фільм Ігоря Подольчака став найкращим на міжнародному кінофестивалі в Багдаді. Також творіння було учасником української конкурсної програми Одеського кінофестивалю. В стрічці «Деліріум», з латинської це перекладається як марення, йдеться про історію психіатра. Він потрапляє в загадковий будинок до родини, голова якої знаходиться на межі самогубства. Поглянь туди, куди не наважуєшся дивитись – побачиш своє віддзеркалення, яке спостерігає за тобою…
Київський торт
Комедія про пригоди провінціалки у столиці Україні, про життєвий вибір: лишитись в Україні, чи полетіти до Америки? У Київ приїжджає провінціалка з Гайсина. Столиця України стає для молодої дівчини перевалочним пунктом на шляху до її мети – Америки, куди їй відкрили «грін-карту». Всього лише 20 годин очікування літака відокремлюють її від мрії. Але на вокзалі вона зустрічає двох молодих людей, які втягують її в низку авантюрних і романтичних пригод… Акторський склад картини рясніє іменами багатьох відомих зірок нашого кінематографу.
F 63.9 Хвороба кохання
Комедія про кохання доктора-венеролога і космонавта, а також про секретний космічний експеримент. Назва кінострічки походить від рішення Всесвітньої організація охорони здоров’я (ВООЗ), яка включила кохання до переліку психічних відхилень під кодом F63.9 поряд із алкоголізмом, клептоманією і токсикоманією. Виробництво кінокомпанії «Гагарін Медіа» (Україна) та кінокомпанії «Simposiom» (Франція). Під час допрем’єрного показу фільму «F 63.9 Хвороба кохання» у Парижі зал аплодував кілька хвилин стоячи.
Ігор Грабович, кінокритик:
«Хвороба кохання» – одна з найдивніших стрічок українського кіно за всю його історію»
Макс Онопрієнко, член журі національного конкурсу МКФ «Молодість»:
«Друзі! Ви знаєте хоч одну гідну українську комедію?! Тепер знайте: «F 63.9 Хвороба Кохання!» – це гідне якісне українське кіно, ще й з дотриманням комедійного жанру. Чудові актори! Прекрасна, щира, проста історія! Обов’язково слідкуйте за виходом у прокат і не пожалійте кількадесят гривень!»
Гніздо горлиці
Фільм про проблему міграції. В головної героїні була чудова родина – коханий чоловік та сонечко-донька. Спочатку чоловік втратив роботу, донька підросла, того заробітку, який вона мала на власній роботі вкрай не вистачало. Тому, коли хтось із знайомих запропонував поїхати на заробітки до сонячної Італії, поміркувавши, погодилась. І от зараз вона повертається на рідну Буковину. Однак в її очах не має радості, а під грудьми б’єтся маленьке серденько, та все ж вона повертається…
Толока
Історичний фільм, екранізація Шевченкового вірша «У тієї Катерини хата на помості…». Режисер — Михайло Іллєнко. Наразі фільм знаходиться у виробництві, зйомки розпочалися у лютому 2013 року. Стрічка є першою масштабною екранізацією твору Шевченка за часів Незалежності України. У фільмі йтиметься мова про жінку, яка пообіцяла свою прихильність тому, хто визволить із турецької неволі її брата. Як виявилося згодом, не брата, а коханого. За цю брехню у шевченківській Катерині відрубали голову, але в іллєнковській екранізації вона не помре від шаблі ревнивого козака. Натомість доживе до старості та народить доньку. Дія ж стрічки триватиме 400 років, аж до наших часів. Фільм являє собою не лише екранізацію Шевченкового вірша «У тієї Катерини». Він виходить за межі поезії із розширенням біографій дійових осіб до масштабів історичних узагальнень від часів козаччини до сьогодення. Стрічка охоплює 14 важливих фрагментів історії України
Крути
Повнометражний історичний фільм що створюється проектом “Гуртом” на громадських волонтерських засадах. Художня картина з робочою назвою “Крути. 29 січня” про події 1918 року біля станції Крути, знімається молодими людьми та студентами. Їх ціль – зняти якісне та цікаве, сучасне кіно, що розкаже дійсну історію бою, без фальші та міфів, розповідають автори. Кожен з нас може стати спонсором нової якісної української кінострічки! Зараз активна робота над фільмом призупинена. Творці фільму пояснюють відкладення проекту:
«Затягнуті у вир подій останніх трьох місяців, члени творчого колективу кінострічки змушені вкотре призупинити роботи з підготування знімального процесу. Особливо зважаючи на ще більшу загрозу, яка нависла зараз не лише над Україною, а й над усім світом.»
Синевир
Перший український фільм жахів у форматі 3D! Радянський Союз, кінець 70-х. На лекції товариства «Знання» в Києві літній професор розповідає про дивних істот, описаних ще Марком Поло, які мешкали також і на території Стародавньої Русі… Радянські Карпати. Невеликий хутірець, загублений у лісах, біля гірського озера Синевир. Вранці, з будинку, потайки від батьків, вибираються на риболовлю діти — брат і сестра, Сашко та Iванка, вони йдуть на Синевир. Спочатку діти зайняті ловлею риби і суперечками про те, у кого буде більший улов. Несподівано в лісі чується крик «Ау!».
Ломбард
Пригодницько-кримінальний фільм Любомира Левицького. Місце дії відбувається у наші дні в абстрактному місті Лемберг. Картина складається з трьох сюжетних ліній, які хитро переплітаються між собою. Головні герої: двоє лембергських хлопців, Марк і Яша (Денис Нікіфоров і Павло Піскун), добре знають вулицю і вміють отримувати від неї все, що треба для життя. Марка називають благородним бандитом, а Яша навпаки все вирішує за допомогою інтелекту. Пройшовши складні перипетії в юності, брати починають шукати стабільність. Саме у один з таких днів вони отримують звістку про спадок. Ним виявляється відомий в місті ломбард, а його власником на даний момент є їх рідний дядько Фелікс. Прийшовши в ломбард за своїм, хлопці отримують різку відсіч. Марк і Яша приймають рішення: будь-яким шляхом забрати спадок. Їх погляди розходяться, і кожен придумує свій план…
Іван Сила
Фільм оповідає небувалу історію життя нашого співвітчизника Івана Фірцака, який народився в червні 1899 року в українському селі Білки Іршавського району на Закарпатті. У 18 років він став артистом чехословацького цирку і побував у 64 країнах світу, дивуючи всіх своїми перемогами. Чемпіон Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби, чемпіон Європи з культуризму. За неймовірну силу він отримав прізвисько Іван Сила – Кротон. Іван Фірцак виграв чимало поєдинків з відомими борцями світу. З рук королеви Англії Іван Фірцак отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами. Американська преса називала його найсильнішою людиною ХХ століття. У 1937 році у самому розквіті своєї слави він повернувся на Батьківщину.
Такі красиві люди
Повнометражний дебют Дмитра Мойсеєва. Прем’єра відбулася на кінофестивалі «Молодість». На широкі екрани драма вийшла 24 вересня цього року. Це історія п’ятьох людей, які втекли від цивілізації й живуть на березі моря. Вони рибалять, влаштовують домашні спектаклі, читають японську літературу. Утім, є дещо, чого бракує у цій ідилії. Фільм знімали в Івано-Франківську, Києві й Криму (Феодосія, Генічєськ) ще до окупації півострова.
Креденс
Друга повнометражка українського кінорежисера Валентина Васяновича. Прем’єра фільму відбулася на 4-ому Одеському міжнародному кінофестивалі. У широкому прокаті з 23 січня 2014 року. Це різдвяна казка, котра схожа на страшний сон. Для того щоб просто жити і займатись своєю справою, головному герою Оресту необхідно пройти неабиякі випробовування. Чому так влаштоване життя? Чи варто йти на компроміс з самим собою заради міфічних благ? Це головні питання, що турбують героя. Дія фільму відбувається у зимовому Львові.
Comments