Нобелівську премію миру 2017 року присудили міжнародній кампанії за ліквідацію ядерних озброєнь. Це – правильне рішення в потрібний момент, вважає оглядач DW Мартін Муно.

Те, що цього року Нобелівський комітет не оминатиме такої теми як ядерна зброя, було очікуваним. Адже атомна загроза – як ніколи актуальне питання. Особливо тоді, коли Північна Корея випробовує ракети, що можуть бути оснащені ядерними боєголовками, та чий радіус дії покриває ледь не одну Земну півкулю, а в цей час президент США Дональд Трамп ще більше підливає олії у вогонь, погрожуючи КНДР цілковитим знищенням. Особливо тоді, коли з такими труднощами досягнутий компроміс навколо іранської ядерної програми знову під загрозою, бо відповідна угода не подобається все тому ж Трампу, який не може до того ж назвати причину своїх сумнівів щодо цього.

Тож ще до оголошення цьогорічного лауреата Нобелівської премії миру лунало чимало спекуляцій навколо цього. Фаворитами вважалися посередники та учасники все того ж процесу укладання вже названої угоди щодо іранської ядерної програми, приміром, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф та верховна представниця Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні. Але в такому разі не обійшлося б без певного негативного присмаку. Хоч договір значно покращив стабільність у світі, попри те, що декому з ідеологів це ще й досі невтямки, але сам Заріф є представником режиму, для якого такі явища як тортури, протизаконне ув’язнення та ледь не щоденні страти – буденщина.

Візія замість реальної політики

Тож винагородження міжнародної кампанії за ліквідацію ядерних озброєнь ICAN (МКЛЯО) Нобелівською премією миру – значно послідовніший, значно менш двозначний крок та є правильним рішенням. Нагоду отримала міжнародна спілка активістів, які беззастережно виступають за повсюдну заборону ядерної зброї. І все це – далеко не безрезультатно. Не в останню чергу саме завдяки тиску з боку активістів у липні цього року в ООН було схвалено новий міжнародний Договір про заборону ядерної зброї.

Та попри це, без’ядерний світ, про який мріяв екс-президент США Барак Обама, що раніше теж отримав Нобелівську премію миру, й досі віддалена перспектива. І не лише тому, що такі лідери як Кім Чен Ин чи Дональд Трамп вважаються головними політиками, котрі роблять ставку на ядерне озброєння. А тому, що й досі існує занадто багато держав, котрі поділяють двояку думку щодо ядерної зброї. На кшталт німецького уряду, хоч сама Німеччина – через зрозумілі причини – цієї зброї не має. Ця абмівалентність проглядалася й в привітанні з боку німецького уряду на адресу підписання Договору про заборону ядерної зброї. У ньому зокрема зазначалося: “Уряд ФРН підтримує таку мету як світ без ядерної зброї”. Проте урядовий речник, котрий виголосив тоді ці слова, додав, що Берлін відхиляє сам Договір ООН та й надалі дотримується концепції ядерного стримування. Тут проглядається більше реальної політики, ніж бачення майбутнього.

Водночас керівниця спілки активістів ICAN, котрі виступають проти ядерної зброї, Беатріс Фін висловилася значно категоричніше з цього приводу: “Чи це прийнятно, знищувати сотні тисяч людей, чи ні? Якщо ні, тоді ядерну зброю слід заборонити”. Саме за цими словами треба оцінювати політиків цього світу, і не лише заради жертв ядерного бомбардування Хіросіми та Нагасакі, а й для уникнення жертв майбутніх.

http://www.dw.com/uk/%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%80-%D1%80%D1%96%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D1%96%D1%97-%D0%BC%D0%B8%D1%80%D1%83-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B5/a-40842437?maca=ukr-rss-ukrnet-ukr-all-3816-xml

Previous post

Антивірус «Касперського» допоміг Росії викрасти державні таємниці США – The Wall Street Journal

Next post

Антикорупційний суд: Венеціанська комісія порекомендувала Порошенку внести свій законопроект в Раду

Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *